آتش بس در سوریه فرصتی واقعی برای توقف خونریزی و خشونت است

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه و «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا دیروز دوشنبه پس از اعلام خبر توافق دو کشور برای شروع آتش بس در سوریه از تاریخ ۲۷ فوریه در تماسی تلفنی با یکدیگر صحبت و تبادل نظر کردند.

پوتین در توضیح صحبت های مبادله شده با همتای آمریکایی خود گفت: در طول تماس تلفنی ما موافقت خود را با بیانیه مشترک روسیه و آمریکا به عنوان روسای گروه بین المللی حمایت از سوریه اعلام کردیم.

وی ادامه داد: اطمینان دارم که تلاش های مشترک که مورد تایید آمریکا نیز هست به طور اساسی قادر به تغییر جریان در جهت فرونشاندن بحران سوریه خواهد بود.

پوتین افزود: دستکم، به نظر می رسد که این توافق شانس واقعی برای متوقف کردن خونریزی و خشونت طولانی مدت است چرا که به این ترتیب شرایط برای تحقق یک روند سیاسی حقیقی در چارچوب مذاکرات سوری- سوری و تحت نظارت سازمان ملل متحد فراهم می شود.

علاوه بر این، رئیس جمهوری سوریه تاکید کرد که توافق حاصل شده باید به تسهیل ارسال کمک های بشردوستانه به همه سوری های نیازمند، منجر شود.

به گفته وی، همه گروه های مشمول آتش بس باید از نیمه شب ۲۷ فوریه سال ۲۰۱۶ به جنگ با یکدیگر خاتمه دهند. پوتین همچنین تاکید کرد که تا ظهر روز ۲۶ فوریه همه طرف های درگیر باید تعهد خود به پیروی از طرح آتش بس را به اطلاع روسیه و یا شرکای آمریکایی برسانند.

به این ترتیب، نظامیان روس و آمریکایی می توانند حوزه عملکرد این گروها را مشخص کرده و مانع از تداوم حملات ارتش سوریه، نیروهای هوایی روسیه و یا جنگنده های ائتلاف آمریکایی به آنها شوند.

[del.icio.us] [Facebook] [Google] [Technorati] [Twitter] [Yahoo!] [Email]

اخبار دنیای تکنولوژی

باران فیلم