ارتباط «سیا» با گروه‌های تکفیری در سوریه

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، روزنامه السفیر نوشت با فاش شدن اطلاعات مربوط به اینکه بیش از 50 درصد از سلاح‌های ارسالی آمریکا به گروه‌های مسلح به‌اصطلاح میانه‌روی سوریه از انبارهای «جبهه النصره» سر در آورد، این سؤال مطرح است: چرا آمریکا چشم خود را به‌روی این موضوع بست؟

*ارتباط سؤال‌برانگیز سازمان سیا با تکفیری‌ها در سوریه

هرچند «جفری گولدبرگ» روزنامه‌نگار در گزارش طولانی و مشهور خود تحت عنوان «عقیده اوباما» از موضوع ده‌ها هزار تروریست تکفیری تحت امر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در سوریه پرده برداشت و تاکنون کاخ سفید آن را به‌طور رسمی رد نکرده است، اما این موضوع همچنان مبهم باقی مانده است.

*نمایش تروریست‌دانستن جبهه النصره

در این میان حقایق جدید دیگری در مورد نقش دوگانه سیا در میدان سوریه در حال فاش شدن است و به‌طور خاص مربوط به اقدام سیاسی آن در چشم‌پوشی از رسیدن بخش بزرگی از کمکهای تسلیحاتی آمریکا به گروه‌های به‌اصطلاح میانه‌روی تحت حمایت خود است که سر از انبارهای گروه جبهه النصره در آورده است.

جالب اینکه آمریکا از اواخر سال 2012 جبهه النصره را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است.

البته بخش دیگری از کمکهای تسلیحاتی آمریکا به دست گروه‌های تروریستی می‌رسد که سرکردگان آنها بیعت خود را با «ابومحمد الجولانی» سرکرده اصلی جبهه النصره اعلام کرده‌اند.

*النصره مالک شماره یک سلاح‌های آمریکایی در سوریه

اطلاعات خطرناک‌تری که برخی سرکردگان ارشد گروه‌های تروریستی از دو هفته قبل و در پی حملات رسانه‌ای علیه جبهه النصره فاش کرده‌اند، نشان می‌دهد که  بیشتر کمکهای آمریکا از جمله سلاح‌های خاص از انبارهای سلاح جبهه النصره سر در آوردند و النصره بیشترین استفاده را از کمکهای تسلیحاتی آمریکا برده است.

*آیا ترکیه به‌دنبال اقدام تلافی‌جویانه علیه آمریکا است؟

نکته قابل ملاحظه اینکه با توجه به اینکه شخصیت‌های طرفدار ترکیه این اخبار را افشا کرده‌اند، باید پرسید: آیا این به‌مثابه تمایل ترکیه به مقابله به مثل در برابر مخالفت باراک اوباما با طرحها و برنامه‌های ترکیه در حلب واقع در شمال سوریه است؟

بی تردید اهداف زیادی در پس فاش کردن این اخبار در شرایط زمانی کنونی نهفته است که مهم‌ترین آن محرومیت جبهه النصره از امتیاز «حمایت خارجی» است که در فواصل زمانی مختلف آن را به رخ سایر گروه‌های مسلح می‌کشید تا از این طریق آنان را تحت فشار قرار داده و تهدید کند.

از سوی دیگر اهمیت افشای این اطلاعات این است که در حالی صورت گرفته است که دشمنی با النصره به‌دلایل تحولات سیاسی و نظامی در سوریه شدت یافته است.

بین این تحولات می‌توان به ادامه توقف عملیات نظامی (آتش‌بس) به‌مدت سه هفته متوالی و ادامه مذاکرات ژنو تاکنون اشاره کرد و این چیزی است که جبهه النصره آن را تهدید بزرگی برای خود می‌داند و به‌بیان ساده‌تر به‌معنی پایان نقشی است که در اصل فقط مبتنی بر کشتار است.

هرچند این اطلاعات قبلاً نیز شنیده می‌شد اما فقط در چارچوب برخی گمانه‌زنی‌ها و یا مسائلی قرار داشت که امکان اثبات آن نبود اما «ابوالعباس الشامی» با نام واقعی «محمد ایمن ابوالتوت» که یک چهره بسیار نزدیک به دستگاه امنیتی ترکیه است، این اطلاعات را تأیید و بر آن تأکید کرده است.

وی در تشکیل گروه «حرکة احرار الشام الاسلامی» نقش اساسی ایفا کرده و تا پایان سال 2014 «مفتی کل» آن بود.

ابوالشامی هنوز هم از قدرت تأثیرگذاری بر توده بزرگی از افراد مسلح در سوریه از گروه‌های مختلف برخوردار است زیرا در داخل سوریه از شبکه روابط گسترد‌ه‌ای برخوردار است.

وی در توضیح شهادت «حذیفه عزام» در مورد کشتار گروه‌های ادلب به‌دست النصره نیز گفت: این شهادت خالی از اشکال نیست اما در اصل موضوع هیچ تغییری نمی‌دهد.

*50درصد سلاح‌های آمریکایی در اختیار النصره

الشامی در یک افشاگری بی‌سابقه تأکید کرده است که «جبهه النصره 50 درصد از سلاح‌هایی را که گروه موسوم به «جیش الحر» از آمریکا و دیگران به دست می‌آورند، در اختیار می‌گیرد و واشنگتن هم از آن اطلاع دارد.

در این میان این سؤال مطرح است: در  این چه‌رازی است که آمریکا به‌چشم خود شاهد بلعیده شدن گروه‌های تحت حمایت مالی و تسلیحاتی خود به‌دست النصره است اما سکوت کرده است؟

و  جالب اینکه واشنگتن در عین حال بر ادامه حمایت از سایر گروه‌های مسلح سوری پافشاری دارد.

نکته قابل ملاحظه اینکه النصره انبارهای سلاح برخی گروه‌های تحت حمایت آمریکا شامل مقادیر فراوانی موشک ضدزره‌پوش «تاو» را تحت اختیار خود در آورد.

این انبارهای مهمات متعلق به  11 گروه مختلف از جمله «جبهه ثوار سوریه»، «حرکة حزم» و «الانصار» و چند گروه دیگر بود که بیشتر در حومه استان ادلب واقع در شمال سوریه قرار داشتند.

در جدیدترین مورد نیز النصره هفته گذشته انبار مهمات گروه موسوم به «لشکر 13» به‌رهبری «احمد السعود» را به چنگ آورد.

به هر حال اطلاعاتی که الشامی فاش کرده است با اطلاعات متعدد دیگر در این خصوص نیز مطابقت دارد اما تا پیش از این کسی که آن را تأیید و بر آن تأکید کند، وجود نداشت.

*شروط النصره برای سایر گروه‌های مسلح سوریه

جالب اینکه یکی از افراد مسلح در ادلب سال گذشته جبهه النصره را متهم کرد که به هیچ گروهی اجازه نمی‌دهد کمکهای دریافتی از خارج را به محل استقرار خود منتقل کند مگر اینکه نیمی از این کمکها را در اختیار آن قرار دهند و مهم‌ترین این کمکها نیز سلاح‌های خاص بود که اتاق عملیات انطاکیه تحت کنترل آمریکا بر نقل و انتقال آن نظارت داشت.

به این ترتیب مقادیر سلاح‌هایی که به انبارهای مهمات النصره منتقل می‌شد بسیار بیشتر از نصف بود زیرا نیمی از سلاح‌های دریافتی سایر گروه‌های مسلح از آمریکا در اختیار النصره قرار می‌گرفت به‌اضافه اینکه النصره مقادیری سلاح را نیز با توسل به زور و سرقت به دست می‌آورد.

علاوه بر این النصره برای به دست آوردن سلاح به یک شیوه دیگر نیز متوسل می‌شد که همان تشکیل گروه‌هایی به‌نام «الجیش الحر» (ارتش آزاد) و توافق با اتاق عملیات انطاکیه بود.

در این میان «حذیفه عزام» یک سرکرده داعش هم در شهادت جنجال برانگیز خود تأکید کرد که آنچه «جبهه ثوار سوریا» به‌سرکردگی «جمال معروف» خوانده می‌شود بخشی از سلاح‌هایی را که از آمریکا، غرب و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس دریافت می‌کرد، در اختیار جبهه النصره قرار می‌داد.

«ابومحمد الامریکی» که از گروه موسوم به«جبیش الخلافه» وابسته به جبهه النصره جدا و به داعش پیوسته، حدود دو سال پیش در یک شهادت تصویری گواهی داد که  «جمال معروف» سلاح‌هایی را که از طریق گذرگاه سوریه ــ ترکیه موسوم به «اطمه» دریافت می‌کرد، در اختیار جبهه النصره قرار می‌داد.

نکته‌ای که نباید از آن غافل شد اینکه: اگر واشنگتن منکر بیعت جمال معروف با ابومحمد الجولانی است، آیا می‌تواند روابط جمال معروف با ابوعبدالعزیز القطری که بعد از «ابوماریا القحطانی» دومین فردی است که به‌اتهام تروریستی تحت تعقیب واشنگتن قرار دارد، هم انکار کند؟

سؤال دیگر اینکه: آیا واشنگتن از ورود حذیفه به مناطق تحت تسلط النصره در ادلب و سخنرانی‌های علنی آن به‌عنوان خطیب جمعه در برخی مساجد ادلب غافل ماند؟

سایت خبری زندگی

پامنا موبایل لپ تاپ