افزایش بیش از ۲٫۵ دلاری نفت اوپک

سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت، اوپک، در آخرین به‌روز رسانی سایت خود اعلام کرد: هر بشکه سبد نفتی این سازمان، جمعه دوم بهمن ماه، با ۲ دلار و ۶۱ سنت افزایش نسبت به قیمت روز پنج شنبه، ۲۵٫۵۰ دلار در هر بشکه فروخته شد.

قیمت نفت اوپک در روز چهارشنبه هفته گذشته رکورد کمترین قیمت خود را برای چندمین بار در سال ۲۰۱۶ شکست و این بار ۲۲ دلاری شد. نفت اوپک در این روز با یک دلار و ۳۷ سنت کاهش نسبت به روز سه شنبه ۲۲٫۴۸ دلار فروخته شده بود.

متوسط قیمت نفت اوپک در سال ۲۰۱۶ تاکنون ۲۶٫۳۷ دلار در هر بشکه بوده است که کمترین قیمت این نوع نفت از سال ۲۰۰۳ تاکنون به شمار می رود.

نفت اوپک سال جدید میلادی را با قیمت ۳۱٫۷۹ دلار (۴ ژانویه) آغاز کرد که با توجه به آخرین قیمت آن، طی ۱۷ روز گذشته ۶٫۲۹ دلار از ارزش خود را از دست داده است.

قیمت نفت برنت در روز جمعه به علت سردی هوا و افزایش تقاضا برای نفت کوره تا ۳۱ دلار افزایش یافته بود.

بر اساس آخرین به روز رسانی سایت اوپک، سبد نفتی این کارتل نفتی ۱۲٫۵۸ دلار از ارزش خود را در مقایسه با ۴ دسامبر ۲۰۱۵ زمانی‌که صد و هشتاد و ششمین نشست اوپک برگزار شد، از دست داده است. سبد نفتی اوپک در آن روز ۳۸٫۰۸ دلار معامله شده بود.

به گزارش فارس، کمترین قیمت نفت اوپک در سال ۲۰۱۵ نیز ۲۱ دسامبر (۳۰ اذر ۹۴) برابر با ۳۰٫۷۴ دلار رقم خورده بود. بالاترین قیمتی که این نوع نفت در سال گذشته میلادی فروخته شده است، ۶۴٫۹۶ دلار در هر بشکه بود که در روز چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه  ۹۴ (۶ می ۲۰۱۵) رقم خورد.

فارس/همچنین بر اساس جدول اوپک، کمترین قیمتی که برای سبد نفتی اوپک در سال ۲۰۱۴ به ثبت رسید ۵۲ دلار در هر بشکه و بالاترین قیمت ۱۱۰٫۲۶ دلار در هر بشکه بوده است.

سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.

[del.icio.us] [Facebook] [Google] [Technorati] [Twitter] [Yahoo!] [Email]

علم و فناوری

ترانه