تعهد اوباما به لغو تحریم ها علیه کوبا

به گزارش جهان، فارس به نقل از «کلارین» خبر داد، «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا روز گذشته در سخنانی اعلام کرد که تحریم‌های 50 ساله اقتصادی و تجاری آمریکا علیه کوبا در آینده‌ای نه چندان دور لغو خواهند شد.

«اوباما» ضمن شرکت در نشستی خبری به همراه «رائول کاسترو» رئیس جمهور کوبا گفت: سیاست‌های دولت «واشنگتن» (پایتخت آمریکا) طی 50 سال گذشته نه به نفع ما بوده و نه به نفع کوبایی‌ها.

رئیس جمهور آمریکا پس از دو ساعت گفت‌و‌گو با «کاسترو» در «کاخ انقلاب» واقع در «هاوانا» (پایتخت کوبا) در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: ما کوبا را تهدیدی برای آمریکا نمی‌دانیم.

وی همچنین در سخنانش به اقدامات اتخاذ شده از سوی آمریکا برای رفع محدودیت‌ها و تحریم‌ها اشاره کرد؛ این در حالی‌ست که لغو کلی این تحریم‌ها بستگی به نظر کنگره این کشور دارد که به طور کامل تحت سلطه جمهوری‌خواهان قرار گرفته است.

«اوباما» اظهار داشت: آمریکا به استقلال و حاکمیت کوبا احترام می‌گذارد؛ کوبایی‌ها تنها کسانی هستند که حق دارند برای آینده خود تصمیم بگیرند.

وی افزود آمریکا همچنان بر گسترش دموکراسی، آزادی بیان و احترام به حقوق بشر در کوبا تاکید دارد.

رئیس جمهور آمریکا از وجود یک سری اختلافات بین دو طرف در زمینه‌های حقوق بشر و دموکراسی اظهار تاسف کرد.

«اوباما» خاطرنشان کرد: عادی سازی روابط بین آمریکا و کوبا به معنای رفع کامل تفاوت‌های ماست به همین دلیل از روند پیشبرد مذاکرات دو طرف درباره حقوق بشر راضی هستیم.

طبق گزارش‌های دریافتی نزدیک به 40 نفر از نمایندگان مشهور کنگره آمریکا، «اوباما» را در سفر وی به کوبا همراهی کرده‌اند که این امر حاکی از وجود فشارهای زیاد در کنگره برای پایان دادن به تحریم‌های آمریکا علیه کوبا است.

گزارش‌های دریافتی حاکی از آن است که لغو تحریم‌ها علیه کوبا، گسترش روابط تجاری و وضعیت حقوق بشر در کوبا مهم‌ترین محورهای گفت‌وگو در جریان دیدار دو رئیس جمهور بود.

«اوباما»، نخستین رئیس‌جمهور آمریکایی است، که طی نزدیک به 88 سال گذشته در سفری رسمی وارد کوبا شده‌است؛ این سفر در پی بازگشت «هاوانا» و «واشنگتن» به مناسبات دیپلماتیک صورت می‌گیرد.

کوبا پس از انقلاب کمونیستی در سال 1959 با آمریکا روابط سیاسی نداشته است و آمریکا نیز کوبا را تحت تحریم‌های شدید اقتصادی و سیاسی قرار داده است.

آمریکا و کوبا دو دشمن سابق جنگ سرد پس از نیم قرن متارکه اکنون بار دیگر روابط خود را آغاز کرده‌اند.

«اوباما» و «کاسترو»، در دسامبر سال 2014 در خبری غیرمنتظره از قصد برای عادی‌سازی روابط دو کشور بعد از 54 سال روابط خصمانه خبر داده بودند.

دو کشور در ماه جولای سال 2015، با بازگشایی سفارت‌های یکدیگر روابط دیپلماتیک را از سرگرفتند. آمریکا علی‌رغم این هنوز تحریم‌های تجاری علیه کوبا را رفع نکرده است.

اس ام اس جدید

کانون نماز