جهانگیری:اجرای برجام تهدیداتی دارد

 به گزارش جهان به نقل از میزان، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح امروز در مراسم تجلیل از کارآفرینان برتر کشور که در وزارت تعاون برگزار شد، با بیان اینکه ریسک‌پذیری و خلاقیت از ویژگی‌های بارز کارآفرینان به شمار می‌رود، گفت: جوانان ایرانی به جای اینکه به فکر استخدام در دستگاه‌های دولتی باشند باید به فکر کارآفرینی در عرصه‌های مختلف جامعه باشند و کارآفرینان امروز موتور اصلی تحرک اقتصادی، فرهنگی، جامعه محسوب می‌شوند.
 
وی با تأکید بر اینکه دولت حتما از کسب و کارهای کوچک حمایت می‌کند و این در تمام دستگاه‌های دولتی الزامی است، افزود: در یکی از اصل‌های مهم اقتصاد مقاومتی بر سپردن اقتصاد به دست مردم تأکید شده که دولت نیز در این راستا تمام توان خود را به کار خواهد گرفت تا اقتصاد به طور واقعی مردمی شود و در این میان نیز دولت نباید برای بخش خصوصی و کارآفرینان مزاحمت ایجاد کند و نهادهای دولتی نباید رقیب بخش خصوصی باشند.
 
معاون اول رئیس‌جمهور تأکید کرد: ما با برنامه‌ریزی و اصولی که وضع خواهیم کرد مطمئنا به دنبال میدان‌دار کردن بخش خصوصی هستیم البته نه آن بخش خصوصی که به دنبال رانت باشد بلکه بخش خصصوی که متکی به توانمندی خود باشد و از فضای کسب و کار بهترین استفاده را کند و نسبت به ایجاد اشتغال در جامعه اقدام کند.
 
جهانگیری با بیان اینکه گسترش کارآفرینی نیازمند ایجاد فضای مناسب کسب و کار است، افزود: متأسفانه در فضای کسب و کار ما دارای برخی موانع برای فعالان در این حوزه بودیم و الان هم برخی موانع همچنان وجود دارد که ما قطعا نسبت به حل و فصل کردن آنها اقدام خواهیم کرد.
 
جهانگیری با بیان اینکه دولت یازدهم در طول دو سال گذشته اقدامات متعددی را نسبت به بهبود فضای کسب و کار انجام داده، تصریح کرد:‌ رتبه ایران در فضای کسب و کار در سال 92 حدود 152 بود و الان رتبه ما 118 است و همچنان باید این مسیر را ادامه دهیم و باید موقعیت خودمان را در فضای کسب و کار نسبت به گذشته بهبود ببخشیم.
 
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه برجام و دوران پساتحریم فضای خوبی را برای کارآفرینان ایجاد کرده، گفت: ایجاد تسهیل مبادلات و کاهش ریسک نقل و انتقال پول، امکان تأمین مالی از سرمایه خارجی و فاینانس از مهمترین دستاوردهایی است که کارآفرینان می‌توانند از آن برای سرمایه‌گذاری در داخل کشور استفاده کنند.
 
جهانگیری با بیان اینکه هم‌اکنون مبادلات مالی توسط بانک‌ها با سایر کشورهای دنیا در حال انجام است، تأکید کرد: در گذشته وقتی می‌خواستند پولی جابه‌جا کنند و از کشور دیگری به ایران منتقل شود و در دولت گذشته به من گزارش دادند که برای انتقال مقداری وجه به کشور آنقدر پول گم شده که بنده یک روزی این اتفاقاتی که افتاده را برای مردم توضیح خواهم داد.
 
جهانگیری با بیان اینکه کشور نیازمند سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است، گفت: در جلسه اخیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی موضوع سرمایه‌گذاری در بخش نفت وگاز مطرح شد و ما در آنجا شاهد انباشت طرح‌ها در این حوزه بودیم و در نهایت مشخص شد ما نیازمند سرمایه‌گذاری 200 میلیارد دلاری در این بخش هستیم. البته در بخش‌های صنعت، معدن و … هم شرایط ما به اینگونه است و نیازمند سرمایه‌گذاری‌های گسترده هستیم.
 
وی با بیان اینکه پس از برجام نیز صادرات نفت ایران بیشتر شده است، افزود: در همین چند روزی که از برجام گذشته میزان صادرات خود را به یک میلیون و 300 هزار بشکه رساندیم و تا پایان سال نیز میزان صادرات کشور به یک میلیون و 500 هزار بشکه خواهد رسید.
 
وی تأکید کرد: ان‌شاءالله با اهتمام ویژه‌ای که مدیران در عرصه نفت و گاز دارند صادرات نفت را در اوایل سال آینده به دو میلیون بشکه خواهیم رساند و ایران باید سهم خودش را از بازار بین‌المللی نفت را حفظ کند.
 
جهانگیری با اشاره به آزاد شدن منابع بلوکه شده ایران در زمان تحریم‌ها، گفت: حجم قابل توجهی از منابع نفتی ما که فروش رفته بود پولش را در کشورهای دیگر مسدود کرده بودند و الان این منابع آزاد شده و در اختیار اقتصاد قرار گرفته است.
 
وی با بیان اینکه شرکت‌های بنامی که در گذشته در لیست تحریم‌ها بودند و الان رفع تحریم‌شده‌اند می‌توانند آزادانه نسبت به فعالیت‌های خود اقدام کنند،‌افزود: البته اجرای برجام تهدیداتی را هم دارد و حتما باید مواظبت کنیم و بنده اطمینان می‌دهم که دولت با جدیت مواظبت خواهد کرد و ملت هم باید مواظبت کنند.
 
وی ادامه داد: بدهی‌هایی که ایجاد می‌کنیم باید متناسب با توان اقتصادی کشور باشد و باید از منابعی که از خارج می‌گیریم باید کنترل داشته باشیم، منابعی که می‌گیریم باید بر اساس اولویت‌های کشور هزینه شود، باید بازپرداخت منابع خارجی بر دوش دولت قرار نگیرد و باید طرح‌هایی از محل منابع خارجی اجرا شود که خودشان با راه‌اندازی آن قادر باشند آن منابع را پرداخت کنند و منابعی به کشور تحمیل نکنند.
 
معاون اول رئیس‌جمهور ادامه داد: باید از تولید داخل کشور حمایت کنیم و باید مواظبت شود که بازار داخل کشور در اختیار خارجی‌ها قرار نگیرد. ما قرار است تعامل با دنیا داشته باشیم اما به این معنا که ما خودمان باید مدیریت کنیم که چه کالاهایی وارد کشور بشود و چه کالاهایی وارد نشود.
 
جهانگیری خاطرنشان کرد: امیدواریم با بهبود فضای کسب و کار و اجرایی شدن برجام نیروی جوان تحصیلکرده و کارآفرین کشور خودش را آماده و مهیا کند و وارد فعالیت‌های اقتصادی شود و دولت و نظام بانکی هم باید حمایت کنند.
 
جهانگیری تصریح کرد: خیلی از کارهای بزرگی که انجام می‌دهیم باعث ایجاد اشتغال نمی‌شود و ایجاد کارآفرینی و فعالیت‌های مربوط به آن مشکلات اشتغال را حل خواهد کرد و باید از این کارها حمایت جدی شود.

سپهر نیوز

شهرداری