دبیر فیلم فجر: امسال سیاه‌نمایی نداریم

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، نشست خبری محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر دقایقی پیش در هتل لاله برگزار شد. مهتاب کرامتی، بهروز غریب پور، مجید مظفری و امیر عابدی در این نشست، حیدری را همراهی می‌کنند.

محمد حیدری در ابتدای این نشست توضیحاتی در مورد هیئت داوران بخش‌های مختلف جشنواره ارائه داد. حیدری گفت: تمام بخش‌های جشنواره فیلم فجر مهم است. اما مثل همیشه بخش سودای سیمرغ، مهمترین بخش جشنواره است.تلاش شده در هیئت داوران این بخش از شخصیت هایی استفاده شود که توانایی و تخصص بالایی داشته باشند ما تمام تلاشمان را کردیم تا از همه سلیقه‌ها در این بخش استفاده کنیم. در بخش نگاه نو هم از نسل میانی و نوی سینمای ایران هم برای داوری استفاده شود و علاوه بر آن سعی شده است تا از نیروهای جدیدتری استفاده شود که پیش از این در جشنواره فیلم فجر حضور نداشته‌اند.

حیدری در مورد پیش‌فروش فیلم‌ها در بخش مردمی هم گفت: این اتفاق با نظم پیش‌بینی شده و قابل‌توجهی انجام شد.برای اولین بار این بلیط‌ها به درب منازل ارسال شد و بازتاب‌های خیلی خوبی هم داشت.

حیدری از برخی ویژه برنامه‌ها پیش از شروع جشنواره فجر هم خبر داد: مجموعه ای از آثاری که موفق به دریافت سیمرغ بلورین جشنواره در ادوار مختلف شدند در مراسمی در موزه سینما رونمایی خواهد شد.البته نسخه برخی فیلم ها در این مجموعه وجود ندارد که به دلایل فنی بوده است.

حیدری یادآور شد: همچنین فیلم های ماندگاری که در سینمای ایران دوبله شده نیز در مراسمی رونمایی خواهد شد و این مهم به دلیل توجه بیش از پیش به دوبله سینمای ایران و شهرت دوبله سینمای ایران در دنیا است. رونمایی از این مجموعه ها بهانه ای برای تقدیر از پیشکسوتان دوبله سینمای ایران و نسل امروز دوبله است.

حیدری در ادامه مراسم به سوالات خبرنگاران پاسخ داد و در پاسخ به سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چقدر دبیر جشنواره بر محتوای فیلمهای جشنواره دخالت دارد گفت: طبق جدول زمانبندی اعلام جشنواره فیلم فجر همه آن چیزی که پیش بینی شده بود انجام شد. اینکه من گفتم دبیر جشنواره هیچ دخالتی در محتوای فیلم‌ها ندارد به معنای این است که آثار سینمایی بر اساس آن چیزی است که از ابتدای سال تولید می‌شوند و براساس سیاستهای تولید سازمان سینمایی را ساخته شده اند. دبیر در زمان محدودی انتخاب شده است و کار می‌کند و خیلی نمی تواند در محتوای آثار دخالت کند. ولی در تنوع حضور آثار استفاده کردیم و فیلم ها در ژانرهای مختلفی حضور دارند.گر دبیری برای چند دوره در جشنواره حضور داشته باشد می‌تواند در همه بخش های تولیدی یک فیلم حضور داشته باشد و پیگیری کند و ما امیدواریم چنین اتفاقی در آیین‌نامه‌ای که باید برای جشنواره تدوین شود، بیفتد، در غیر این صورت دبیری که یک دوره در جشنواره حضور دارد نمی‌تواند روی محتوای آثار انتخابی خیلی تاثیر داشته باشد.

سید صادق موسوی، مدیر روابط عمومی جشنواره هم گفت: امروز برنامه همه سینماها در کاخ جشنواره و در سینماهای مردمی مشخص می شود.
وی افزود: تعدادی کارت بی نام در اختیار رسانه ها برای حضور در نشست های خبری برج قرار خواهد گرفت که رسانه ها به صورت چرخشی می توانند این کارت ها را در اختیار خبرنگاران و روزنامه نگاران خودشان برای حضور در نشست ها قرار دهند.منتقدین با کارت های خودشان می توانند در نشست ها حضور داشته باشند.

حیدری در مورد پاسخ به سوالی مبنی بر سیاه نمایی فیلمها و تعامل حوزه علمیه با فیلم ها  سینمای ایران گفت:در خصوص تعامل با حوزه علمیه باید گفت که سینمای ایران از این تعامل استقبال کرد. سینمای ایران بر اساس سیاستهایی که در داخل کشور صورت می‌گیرد آنها را مدنظر بگیرد. فیلم های جشنواره فیلم فجر از مضامین اجتماعی، سیاسی، انتقادی فیلم داریم و این فیلمها نشات گرفته از مسائل روز است و خوشبختانه نوع محتوای آثار به این رفته سینمای داستان گو و قصه گو را داریم. خوشبختانه به سمت و سوی این رفته است که نقد اجتماعی را هدف قرار دارند. فیلم سیاه نمایی نداریم و فیلم نقطه امید و هدفمند را دارد.فیلم ساز فیلمی که میسازند نشات گرفته از مسائل سیاسی و اجتماعی روز خودش است.

حیدری در مورد اسپانسر جشنواره که رایتل است گفت: با توجه به معذوراتی که در حوزه مالی جشنواره داریم، تلاش کردیم که باری از روی دوش سینما برداریم. رایتل حامی مالی و اصلی جشنواره فیلم فجر است.

وی در مورد شایعه حمایت شهر فرش از جشنواره فیلم فجر گفت: اصلا با این دوستان صحبتی نشد و بخش مالی جشنواره را رایتل حمایت مالی را انجام داده اند.

حیدری در بخش خارج از مسابقه گفت: قبلا در فرخوان اعلام شده بود بخش خارج از مسابقه نداریم و تنها یک فیلم به درخواست سازندگان داوری نمی شوند و هیات انتخاب در جلسه پایانی این فیلم را برای بخش خارج از مسابقه اعلام کرد. نام های دیگری که برای خارج از مسابقه اعلام شد اولویت های بعدی هیئت انتخاب برای بخش مسابقه بودند که خود فیلمسازان نخواستند در این بخش باشند و ما هم ظرفیتی بیش از این نداشتیم که فیلمهای بیشتری را نمایش دهیم.

دبیر جشنواره فیلم فجر افزود: امسال نمایش فیلم ها در برج میلاد از 14:30 شروع و تا 12 شب ادامه دارد و نمایش برخی از فیلم‌ها تا 2 نیمه شب هم ادامه خواهد داشت و این نشان دهنده شلوغ بودن جدول نمایش فیلمها است.

حیدری افزود: کاخ اصلی جشنواره کاخ هنرمندان و مطبوعات است. اما هر اتفاقی در کاخ جشنواره بیفتد در کاخ مردمی هم می افتد و هنرمندان اولین بار فیلم ها را کنار مردم در کاخ مردمی حشنواره خواهند دید.

حیدری همچنین در مورد حضور بخش انیمیشن در جشنواره هم گفت: در فراخوان جشنواره حضور این بخش را پیش بینی نکرده بودیم.اما  آثار انیمیشن سینمای ایران 8 اثر در مجموعه بخشی از سالنهای مردمی نمایش می دهیم. و اثر برگزیده را در انتهای جشنوراه اعلام می‌کنیم. وظیفه  ما این است که پاسخگو باشیم و شفافیت در اطلاع رسانی داشته باشیم. فشارهای زیادی بوده است و تعداد آثاری که به جشنواره راه نیافتند فشارهایی برای حضور در جشنواره وارد می‌کنند. همیشه این حرف و حدیثها وجود دارد و 22 اثر در بخش سودای اثر سیمرغ داشتییم و پای آن ایستادیم و در بخشهای دیگر به عنوان نمایندگان مردم در جشنواره فیلم فجر از حق آنها صیانت خواهیم کرد.

حیدری همچنین در مورد انتقادات محمد رحمانیان، کارگردان فیلم «سینما نیمکت» که فیلمش در جشنواره فیلم فجر پذیرفته نشده بود گفت: ما انتقادات رحمانیان را هم شنیدیم  آقای رحمانیان از هنرمندان خوب کشور هستند که انتقاداتی کردند. فیلم ایشان در یخش هنر و تجربه پذیرفته شد چون تهیه کننده برای این بخش هم فرم پر کرده بود.

حضور فیلم ناکامل «دختر» هم یک حاشیه دیگر جشنواره فیلم فجر بود که حیدری پاسخ داد: فیلم دختر در مرحله انتخاب آثار 85 دقیقه فیلم را دیدند و آن را انتخاب کردند. بخشهای از این فیلم مربوط به سکانسهای برف و زمستان است که مانده بود تا کامل شود.

دبیر جشنواره فیلم فجر همچنین در مورد حضور میرکریمی در جشنواره و تداخل آن با وظیفه او به عنوان دبیر بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر گفت:  آقای میرکریمی دبیر بین الملل جشنواره فیلم فجر هستند و این جشنواره به لحاظ اجرایی اصلا به این جشنواره ربطی ندارد. هیات داوران و انتخاب انصاف دارند و همکاران خود را در جایگاه خودشان می بینند.

وی در مورد این سوال که در آیا جشنواره امسال جایزه‌ای تحت عنوان سینمای امید دارید گفت: ما در جشنواره این امکان را نداریم که چنین جایزه ای را قرار دهیم. البته باید بگویم که فیلمهایی که در جشنوراه امسال می‌بینیم پر از امید هستند.امسال جایزه ای خارج از جوایز هیئت داوران به فیلم ها نمی دهیم و من کسی نیستم که بخواهم جایزه بدهم.

حیدری در مورد حضور رخشان بنی‌اعتماد و کیانوش عیاری در هیئت داوران گفت: از خانم بنی اعتماد دعوت کردم ولی سفری به هندوستان سفر داشتند. آقای عیاری هم خودشان نپذیرفتند.اما هیچ فشاری برای انتخاب هیات داوران وجود نداشته است.

دبیر جشنواره فیلم فجر گفت: افتتاحیه جشنواره در تالار وحدت ساعت 6 شروع می شود و بزرگداشتهایی زیادی خواهیم داشت؛ اما هیچ سخنرانی در این مراسم نداریم تا زیاد طولانی نشود.

حیدری در مورد جدول فیلمهای کاخ جشنواره گفت: بخش اول نمایش فیلم‌ها به بخش «مستند» اختصاص دارد و بخش «هنر و تجربه»، و «سینمای ایران» بخشهای بعدی جشنواره هستند. بحث زیادی در مورد بخش مستند شده است.عموم فیلم های مستند در جشنواره حقیقت دیده شده اند ولی هدف این بوده است که  فیلم های مستند سینمای ایران هم در جشنواره فیلم فجر حضور داشته باشند.

در مورد سرانجام اکران فیلمها جشنواره فیلم فجر در شهرستانها گفت: برگزاری جشنواره فیلم فجر در استانها طی دوره های گذشته هم پر بحث و حرف بوده است. ما دوست داریم که در سراسر کشور، همه مردم فیلمها را به صورت همزمان با جشن های انقلاب ببینند. ولی مشکل در تامین مالی جشنواره و مدیران استنانها است آنها پول ندارند و از طرف دیگر عوامل فیلم در ایام جشنواره فیلم فجر اولین رونمایی خودشان را دارند و به استان‌ها نمی‌رسند.اما به هر حال در چند استان این کار صورت خواهد گرفت.

پوستر جشنواره هم یک حاشیه دیگر جشنواره بود که حیدری درباره آن گفت: در مورد پوستر جشنواره؛ مقداری حاشیه سازی شد. در این پوستر یادی از مرحوم خسرو شکیبایی شد که بسیار ارزشمند بود.موارد کوچکی در مورد تاریخ درج شده روی پوستر در نشست اولیه بود و روتوش و اصلاحاتی انجام شد. انتقادات ارزنده ای در مورد پوستر جشنواره صورت گرفت و امیدواریم که در سالهای دیگر تمام کاستی‌ها جبران شود.

حیدری در مورد انتقادات پرویز پرستویی از بخشی از قسمت‌های جشنواره فیلم فجر هم گفت: آقای پرستویی انتقاداتی داشتند که با دیده منت شنیدیم و دوست داشتیم در رونمایی پوستر هنرمندان بزرگ حضور داشته باشند چون این جشنواره متعلق به همه هنرمندان است.

دبیر جشنواره فیلم فجر درباره حواشی حضور شهاب حسینی در سمت مشاور دبیر جشنواره فیلم فجر هم گفت: در مورد آقای حسینی زیاد صحبت شده است. ایشان به عنوان مشاور قبول کردند و ما به دیده منت پذیرفتیم و موقعی که رفتند هم به دیده منت پذیرفتیم. ایشان از هنرمندان مطرح کشور هستند و در جشنواره با فیلمهای خوبشان حضور دارند.

صادقی، مدیر روابط عمومی جشنواره در ادامه این نشست گفت: کاهش سهمیه رسانه ها در برج میلاد به این دلیل بود که شاهد حضور افراد غیرمرتبط در کاخ جشنواره نباشیم.و برای خبرنگارانی که که در برج میلاد نیستند قصد داریم بلیط سینماهای دیگر را برایشان صادر کنیم.

آهنگ جدید

ماشین های جدید