سرانجام پرونده‌قطع درختان سعدآباد چه‌شد؟

به گزارش جهان، محمدرضا تندگویان عضو شورای شهر تهران درباره پیگیری قطع درختان کاخ سعدآباد که چندی پیش به بهانه ایجاد رستوران و گالری انجام شده بود، به مهر گفت: در پرونده قطع درختان از آنجا که یک جایگاه داخلی سازمان بر علیه یک جایگاه دیگرش شکایت کرده، از ما به عنوان کمیسیون ماده ۷ استعلام کرده‌اند. ما هم گزارش فضای سبز را ارائه داده‌ایم. بنابراین دخل و تصرفی در پرونده نداشتیم.

تندگویان در ادامه با اشاره به اینکه «بالاخره در آنجا قطع درخت انجام شده است» گفت: اشتباهشان این بود که باید با ما هماهنگ می‌کردند و می‌گفتند ۱۴ درخت بیمار داریم و یا به دلیل دیگری باید قطع شود. ما هم کارشناس فضای سبز را برای بازدید می‌فرستادیم تا گزارش دهد. بالاخره یا به نتیجه می‌رسیدیم یا خیر. ولی حداقل کار به صورت قانونی انجام می‌شد.

وی درباره اینکه مسئولان کاخ سعدآباد گفته‌اند این درخت‌ها در مالکیت سازمان میراث فرهنگی است بیان کرد: اگر در خانه مردم هم یک درخت قطع شود، ما ورود پیدا کرده و آنها را جریمه می‌کنیم. خون آنها از خون مردم رنگین‌تر نیست. کاخ سعدآباد نیز یک مجموعه عمومی و باغ است. این صحبت‌ها توجیه به حساب می‌آید در حالی که با دو نامه مشکل حل می‌شد. اما مسئولان کاخ سعدآباد این کار را انجام ندادند. اکنون موضوع فقط ما نیستیم، بلکه خودشان هستند که علیه خودشان شکایت کرده‌اند.

۱۶۰۰ درخت در خیابان ولیعصر(عج) پلاک گذاری شده‌اند

تندگویان همچنین درباره قطع درختان خیابان ولیعصر(عج) به عنوان طولانی‌ترین خیابانی که در فهرست میراث ملی ثبت شده نیز گفت: درختان ولیعصر پلاک‌گذاری شده است. درختانی که پلاک دارند باید باقی بمانند و مشکلی ندارند. کسی هم حق ندارد به آنها دست بزند. حدود ۱۶۰۰ درخت در این خیابان پلاک‌گذاری شده‌اند و پلاک‌گذاری بقیه آنها نیز در حال انجام است.

وی گفت: برخی از این درختان یا مشکل ایمنی دارند و یا بیمار هستند ولی به هر حال پهنه درختان خیابان ولیعصر باید حفظ شود. در سال گذشته از میدان ولیعصر(عج) تا خیابان بهشتی درختکاری جدید انجام و شبانه حدود ۴۰۰ درخت غرس شد در برخی از جاها که خالی از درخت شده است نیز درختکاری انجام شد.

این عضو شورای شهر ادامه داد: شورا، سازمان پارک‌ها را موظف کرده که تمام درختان پارک‌ها را نیز شناسایی و پلاک‌گذاری کنند، اما این کار متاسفانه انجام نشده است و چون پلاک‌گذاری نمی‌کنند، باغ‌ها را تخریب می‌کنند و کاری هم نمی‌شود انجام داد.

کیمیا دانلود

میهن دانلود