ضرر هنگفت انگلیس از ترک اتحادیه اروپا

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، بر اساس مطالعه‌ای که «سی‌بی‌آی» تشکل اصلی کارفرمایان انگلیس منتشر کرد، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا ممکن است 100 میلیارد پوند به اقتصاد این کشور ضرر بزند و نزدیک به یک میلیون شغل را از بین ببرد.

این تحقیق را شرکت «پی‌.دبلیو.سی.» PwC به‌درخواست کنفدراسیون صنایع بریتانیا (سی‌بی‌آی) انجام داده است.

بر اساس این تحقیق، خروج انگلیس از اتحادیه اروپا «شوکی جدی» به اقتصاد انگلیس وارد می‌کند و حدود 100 میلیارد پوند (128 میلیارد یورو، 145 میلیارد دلار) به بخش تولید در اقتصاد انگلیس ضرر خواهد زد که معادل پنج درصد تولید ناخالص داخلی سالانه این کشور است.

کارولین فیربیرن مدیرکل «سی‌بی‌آی» اعلام کرد: «این تحقیق به‌روشنی نشان می‌دهد که چرا خروج از اتحادیه اروپا یک ضربه واقعی به سطح زندگی، کار و رشد اقتصادی (در انگلیس) است».

وی افزود: «حتی در بهترین حالت، این اقدام باعث وارد آمدن شوک جدی به اقتصاد انگلیس خواهد شد».

طبق نتایج این مطالعه، با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، حدود 950 هزار شغل در این کشور حذف خواهند شد که به این معناست که بیکاری در انگلیس در سال 2020 دو تا سه درصد بیشتر از وضعی خواهد بود که این کشور در اتحادیه اروپا باقی بماند.

همه‌پرسی در مورد ماندن یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا 23 ژوئن (سوم تیر ماه) در انگلیس برگزار می‌شود.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رأی «آری» و «نه» رقابت شانه به شانه‌ای با هم دارند و سه ماه مانده به برگزاری همه‌پرسی حدود 20 درصد رأی دهندگان نیز هنوز تصمیم نگرفته‌اند.

«به خروج رأی دهید» Vote Leave، یکی از گروه‌هایی که برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا تبلیغ می‌کند، نتایج مطالعه درخواستی «سی‌بی‌آی» را رد کرد.

متیو الیوت رئیس این گروه به بی‌بی‌سی گفت سناریوهای مطرح شده در این مطالعه جانبدارانه است و تأکید کرد خروج از اتحادیه اروپا تنها گزینه درست است.

روزنامه ایران

هنر