ظریف: درباره سوریه زمان زیادی تلف شده

‘محمد جواد ظریف’ صبح روز پنجشنبه در بدو ورود به شهر مونیخ در گفت وگو با خبرنگاران رسانه های ایرانی افزود: کشورهای غربی و منطقه ای باید واقعیات مبارزه مشترک همه جانبه با افراط گرایی و فرقه گرایی را درک کرده و به راه حلی معقول جهت پایان دادن به بحران سوریه برسند.

به گزارش جهان به نقل از ایرنا ؛ وزیر خارجه کشورمان که برای شرکت در نشست مونیخ برای سوریه و نیز کنفرانس امنیتی مونیخ به این شهر آلمان سفر کرده است در ادامه اظهار داشت: ما هم معتقد هستیم که زمان زیادی از ضرب الاجل گذشته و در واقع دست یابی به راه حل برای بحران سوریه به دلیل بعضی سیاست های غلط و پیش شرط های غیرمنطقی، نامعقول، غیرقابل حصول و غیرقانونی به تاخیر افتاده است.

وی با اشاره به اینکه زمان زیادی تاکنون تلف شده است، گفت: وظیفه افرادی که در خارج از سوریه هستند، تسهیل روند صلح در این کشور می باشد نه تعیین شرط و شروط برای مردم.

ظریف گفت: در دور قبلی مذاکرات صلح سوریه برخی کارشکنی ها منجر به تعلیق ادامه گفت وگوها شد. اکنون در برهه بسیار مهمی قرار داریم و نیاز است که مذاکرات باجدیت دنبال شود.

وی با ضروری دانستن تشخیص و متمایزساختن تروریست ها از گروه های معارض به منظور ادامه روند مذاکرات، افزود: پیش از نشست امشب مونیخ برای سوریه چند ملاقات دوجانبه با وزرای امور خارجه روسیه و چین و نیز نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه خواهیم داشت.

وزیر خارجه کشورمان همچنین اظهار داشت که احتمالاً در حاشیه کنفرانس امینتی مونیخ که فردا (23 بهمن ) و پس فردا ( 24 بهمن ) برگزار می شود دیدارهایی را با اعضای گروه 5+1 در رابطه با اجرای برجام انجام خواهد داد.

وی افزود که در روز نخست کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی کرده و در حاشیه آن نیز ملاقات هایی با برخی از شرکت کنندگان و نیز با اتاق های فکر انجام خواهد داد.

نشست بین المللی مونیخ برای کمک به حل بحران سوریه از ساعت 18 به وقت آلمان با حضور وزرای خارجه 15 کشور و نمایندگان سازمان های بین المللی و منطقه ای در هتل هیلتون شهر مونیخ برگزار خواهد شد.

در این سفر، محمد جواد ظریف را ‘حسین امیرعبداللهیان’ معاون عربی و آفریقایی وزرات امور خارجه همراهی می کند.

بازی آزاد

میهن دانلود