نقشه شوم عربستان برای عروس خاورمیانه

به گزارش جهان، هدف اصلی از تسلیح ارتش لبنان با پول سعودی ها و تجهیزات نظامی فرانسوی تبدیل کردن ارتش لبنان به یک ارتش قوی برای رویارویی با اسرائیل نبود بلکه هدف از این تسلیح این است که ارتش حریف قوی برای حزب الله شود و حزب الله را خلع سلاح کند و به نظر می رسد که دولتمردان سعودی درک کرده اند که به این هدف در آینده نزدیک نمی رسند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،روزنامه رأی الیوم در سرمقاله خود نوشت:تصمیم روز جمعه عربستان سعودی برای توقف کمک چهار میلیارد دلاری اش به لبنان که برای تسلیح ارتش و نیروهای امنیتی اختصاص یافته بود باعث ایجاد اختلاف شدید در کشوری شد که غرق در اختلاف های طایفه ای،مذهبی ، دینی و دخالت های خارجی است؛کشوری که در این زمان حساس نیازی به هیچ مشکل جدیدی ندارد.

حکومت عربستان از زمان به قدرت رسیدن «سلمان بن عبدالعزیز»پادشاه جدید عربستان سعودی از تحولات لبنان و افزایش نفوذ ایران و هم پیمانانش در این کشور راضی نبوده است و این را رسانه هایش(عربستان)شب و روز تکرار می کنند.بیشتر شدن نفوذ ایران در لبنان منجر به کاهش نفوذ عربستان و هم پیمانان سنی و مسیحی اش به مرز بسیار اندکی شده است.

خشم عربستان سعودی زمانی به اوج خود رسید که «جبران باسیل»وزیر خارجه لبنان به قطعنامه صادر شده در نشست وزرای خارجه عرب در 11 ژانویه در مقر اتحادیه عرب به درخواست سعودی ها که در آن (ادعای)دخالت ایران در امور کشورهای عربی و حمله به سفارت عربستان در تهران محکوم شده بود،رای نداد.اقدامی که به مثابه کاهش نفوذ عربستان در لبنان است؛عربستانی که بحران ها از چهار جهت محاصره اش کرده اند.

توقف کمک مالی عربستان و نه تعلیق آن نشان دهنده رویکرد جدید سعودی ها برای روی آوردن به «رویارویی»در نتیجه اذعان به شکستش در برابر نفوذ ایرانی ها است که بسیار گسترده شده است و به شکل حضور نظامی حزب الله لبنان در میدان های نبرد در سوریه خود را نشان داد امری که به ایستادگی و پایداری ارتش عربی سوریه در مقابله با گروه های مسلح مورد حمایت محور سعودی-ترکی-آمریکایی کمک کرد.

تفسیرها درباره این اقدام عربستان زیاد است و نشان دهنده موضع سیاسی و عقیده ای صاحبان این تفسیرها و اردوگاهی است که در صحنه لبنان در آن قرار دارند و می توان آنها را به طور خلاصه این گونه در پایین آورد:

نخست:این تفسیر تاکید می کند که تصمیم عربستان برای توقف کمک مالی در پی بحران مالی این کشور که در حال حاضر به علت کاهش بهانی نفت و درآمدهای آن و اتخاذ تدابیر ریاضتی خفقان آور توسط دولت عربستان مانند لغو سوبسید مواد اساسی و اعمال مالیات و عوارض جدید به دلیل کسری در بودجه سال 2016 که نزدیک به صد میلیارد دلار رسیده  و کاهش ذخایر مالی که به سرعت در حال بخار شدن است،صورت گرفته است.

دوم:شکست همه اقدام های دیپلماتیک عربستان که در خفا برای آزادی شاهزاده سعودی«عبدالمحسن بن ولید بن عبدالمحسن بن عبدالعزیز آل سعود»(شاهزاده گپتاگون)که به اتهام قاچاق قرص های مخدر به وسیله هواپیمای خصوصی از لبنان به عربستان دستگیر شده است.

سومین تفسیر (به ادعای این روزنامه) سیطره حزب الله و هم پیمانانش بر دولت لبنان و مفاصل آن و تبدیل شدن آن یعنی حزب الله به دولتی بزرگتر از دولت لبنان!

تفسیر نخست که مربوط به بحران مالی عربستان سعودی می شود و حزب الله از این تفسیر هواداری می کند و هوادارنش نیز آن را تبلیغ می کنند تا حدود زیادی درست است اما (به گفته روزنامه رای الیوم) این تفسیر مهمترین دلیل نیست زیرا خزانه عربستان سعودی که هر ماه میلیاردها دلار برای جنگ های این کشور در یمن و سوریه و هم پیمانانش در عراق و لیبی هزینه می کند و از خزانه مصر حمایت می کند، می تواند این چهار میلیارد را تحمل کند. علاوه بر آن گفتن اینکه شکست در آزادی شاهزاده کپتاگون نقش مهمی در این بحران بازی کرد و علت تصمیم عربستان و خشم سعودی ها از آزاد نشدنش تا حدودی زیادی تفسیری منطقی است زیرا خاندان آل سعود حاکم بر عربستان تلاش های مذبوحانه ای برای جلوگیری از بازداشت یکی از اعضایش می کند، محاکمه آنها به هر جرمی که مرتکب شده اند که بماند؛اما این هم یکی از انگیزه هاست و نه مهمترین آن یا همه اش.

 مسئولان عربستان احساس می کنند که لبنان را از دست دادند و در آستانه از دست دادن سوریه هستند و پیش از آن عراق را از دست داده بودند و چه بسا یمن را نیز از دست بدهند و آن را به ایران واگذار کنند؛آن هنگام که در محاسبات خود اشتباه کرده و در حمله به عراق برای تغییر نظام در بغداد با آمریکایی تبانی کردند به همین دلیل تصمیم گرفتند که از همه برگه برنده های فشار خود که در اختیار دارند از جمله کمک مالی استفاده کنند تا لبنانی ها یا بخشی از آنها را علیه هم پیمانان ایران و به طور مشخص حزب الله جمع کنند.

«نهاد مشنوق»وزیر کشور لبنان که جریان وی(14مارس)یکی از بازوهای اصلی نفوذ عربستان سعودی در لبنان به شمارمی رود به لبنانی ها درباره وقوع بدتر در روزهای آینده هشدار داد بدون آنکه طبیعت این«بدتر»را فاش کند؛امری که باعث شد گمانه زنی هایی درباره این مساله به وجود بیاید که چه بسا یکی از جنیه های این بدتر تعلیق یا خروج ودیعه عربستان در بانک مرکزی لبنان به ارزش 800میلیون دلار است.

آن چه که مشنوق نگفت این است که عربستان که معارضان سوری در لبنان را تسلیح کرد و به آنها پول داد و تهدید به تجهیز آنها به سلاح های ضد هوایی کرده است ،ممکن است شبه نظامیان  سنی و مسیحی لبنان را تسلیح کرده و به آنها پول بدهد تا جنگ داخلی را در لبنان بار دیگر به راه اندازد.کسی که ائتلاف های اسلامی و عربی به راه بیندازد و هواپیماهای خود را به یمن و سوریه و عراق بفرستد تردیدی در انجام کاری فراتر از این در لبنان نمی کند.

هدف اصلی از تسلیح ارتش لبنان با پول سعودی ها و تجهیزات نظامی فرانسوی تبدیل کردن ارتش لبنان به یک ارتش قوی برای رویارویی با اسرائیل نبود بلکه هدف از این تسلیح این است که ارتش حریف قوی برای حزب الله شود و حزب الله را خلع سلاح کند و به نظر می رسد که دولتمردان سعودی درک کرده اند که به این هدف در آینده نزدیک نمی رسند.

بازنده بزرگ تصمیم عربستان سعودی کارخانه های سلاح سازی فرانسه هستند که به دلیل این کمک آب دهان شان جاری به راه افتاده بود؛زیرا این کمک به عنوان پاداشی برای فرانسه به دلیل سخت گیری «ساختگی اش»در مذاکرات هسته ای ایران و غرب و مخالفتش با توافق بود و این مخالفت دیری نپایید و«لوران فابیوس»وزیر خارجه این کشور از جمله نخستین مسافران به تهران پس از امضای توافق بود.

تصمیم های حکومت عربستان سعودی تبدیل به واکنش هایی که خشم و احساسات بر آن حاکم است و نه تصمیم هایی که در چارچوب استراتژیک بررسی شده  و به دقت اتخاذ می شوند یا ما این گونه باور داریم، البته مدارک در این زمینه بسیار است از یمن گرفته تا لبنان و سوریه و دشوار است که درباره میزان اشتباه بودن یا درست بودن شان در زمان کنونی یقین داشته باشیم.عمر حکومت ملک سلمان در عربستان از یک سال بیشتر نیست و چاره ای جز انتظار نداریم اگر چه در این زمینه حرف زیاد داریم.

دانلود آهنگ جدید

اتوموبیل