نقش رابطه ایران و روسیه در ثبات منطقه

به گزارش جهان به نقل از میزان، مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب امروز (چهارشنبه) در همایشی با عنوان «همکاری تهران و مسکو در شرایط نوین ژئوپلتیک» در سخنانی، دیدگاه های خود را در زمینه همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی و همچنین شرایط نوین بین المللی مطرح کرد.
 
در ابتدای این همایش، «لئونید رشتنیکوف» رئیس انستیتو مطالعات استراتژیک روسیه ضمن خیرمقدم به علی اکبر ولایتی و هیات همراه، اظهار امیدواری کرد این نشست بتواند راهکارهای مناسب و جدیدی را برای توسعه همکاری ها ارایه کند.
 
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل نیز در ابتدای سخنان خود با تقدیر و تشکر از رئیس و مسئولان موسسه مطالعات استراتژیک برای برگزاری این نشست در ادامه همکاری های دو موسسه تحقیقاتی، با اشاره به شرایط بین المللی گفت: شرایط انتقالی در نظام بین المللی و وجود ابهام استراتژیک در عرصه بین المللی ما را ملزم به تبادل نظر و همفکری بیشتر می سازد و باید تاکید کرد که دوران سلطه یک کشور بر تمامی مقدرات جهان به پایان رسیده است.
 
وی افزود: وضع موجود جهانی نتیجه سیاست های یک جانبه گرایانه است و در این میان، ایران و روسیه می توانند از طریق همکاری با یکدیگر به ایجاد نظامی عادلانه تر در سطح جهانی کمک کنند که این مسیر به خوبی ترسیم شده و در دیدگاه های مقام معظم رهبری سیاست نگاه به شرق و توسعه روابط راهبردی و استراتژیک با اهتمام و جدیت دنبال می شود.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به تفاوت های مبنایی با برخی از کشورها که در تلاش برای ایجاد سلطه در منطقه هستند، اشاره کرد و گفت: ایران و روسیه روابط و منافع راهبردی و استراتژیک با یکدیگر داشته و در زمینه های منطقه ای و بین المللی نیز دیدگاه های مشترکی دارند و باید از فرصت های به دست آمده در روابط بین المللی به طور گسترده بهره برداری کنیم.
 
وی به زمینه های تحکیم راهبردی روابط ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: روسیه و ایران باید تحکیم همکاری های راهبردی میان خود و با قدرتهای آسیایی و غیرغربی برای ایجاد دنیایی عادلانه تر، توسعه همکاری های اقتصادی و همچنین همکاری با کشورهای منطقه در جهت به وجود اوردن شرایط توسعه اقتصادی و سیاسی را در دستور کار قرار دهند.
 
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل، با اشاره به جایگاه روسیه در سیاست خارجی ایران گفت: روسیه جایگاه مهمی در سیاست خارجی ایران دارد و دو کشور نقش تاثیرگذاری در عرصه جهانی برعهده دارند و توسعه روابط در همه زمینه ها از جمله سیاسی، دفاعی، تجاری، سرمایه گذاری، انتقال تکنولوژی و دیگر موضوعات در همکاری های دو جانبه در کنار تعاملات منطقه ای و بین المللی بسیار مهم است.
 
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک به اقدامات دولتهای غربی و آمریکا و ایجاد تهدید در منطقه برای کشورهای مختلف از جمله ایران و روسیه اشاره کرد و گفت: ایران و روسیه در شرایط جدید، ابعاد نوینی را باید فراهم کنند تا بتوانند شدت و حجم تهدیدات را پاسخ دهند و توسعه روابط استراتژیک و بلند مدت می تواند نقش تاثیر گذار خود را در تمامی زمینه ها به دنبال داشته باشد.
 
در این همایش، مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه، غلامرضا فروزش و محمد حسین ملایک معاونین مرکز تحقیقات استراتژیک و غلامعلی چگنی زاده استاد دانشگاه شرکت کرده و دیدگاه های خود را ارائه کردند.
 
همایش «همکاری تهران و مسکو در شرایط نوین ژئوپلتیک» در ادامه همکاری های مراکز تحقیقاتی دو کشور و به ابتکار موسسه مطالعات استراتژیک روسیه در مسکو برگزار شده است.
 
مؤسسه مطالعات استراتژیک روسیه از پژوهشگاه های نزدیک به کرملین است که از نقطه نظرات کارشناسان آن در تصمیم گیری های کلان روسیه استفاده می شود.
 
ولایتی روز دوشنبه (12 بهمن) به دعوت رئیس موسسه مطالعات استراتژیک روسیه به طور رسمی به روسیه سفر کرد و دیدارهای مختلفی را با مقامات عالی این کشور داشت.
 
مشاور امور بین الملل رهبرمعظم انقلاب روز دوشنبه با «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امورسوریه دیدار و دوطرف در خصوص مسایل سوریه رایزنی و گفت وگو کردند.
 
بخش دیپلماسی رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه اعلام کرد: مشاور مقام معظم رهبری درامور بین الملل، عصر روز دوشنبه با نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه درامور سوریه، دیداری مهم وطولانی داشته و در خصوص مهمترین موضوعات و مسایل تاثیر گذار در سوریه ، منطقه وهمکاری های جمهوری اسلامی ایران و روسیه بحث و تبادل نظر کردند.
 
دو طرف در این دیدار به ویژه درباره همکاری ها درچارچوب ائتلاف چهارگانه ایران، روسیه، عراق و سوریه علیه تروریست های داعشی گفت وگو کردند.
 
مشاور مقام معظم رهبری درامور بین الملل و نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه درامور سوریه، ضمن بررسی مسایل متنوع منطقه ای در خصوص راه حل جامع و سیاسی مسایل سوریه دیدگاه های مشترک داشته و بر راه حل سوری – سوری و رعایت حقوق حقه مردم این کشور در تعیین حق سرنوشت خود بدون دخالت خارجی و مشارکت گروه های تروریستی تاکید داشتند.
 
«علی اکبر ولایتی» دیروز سه شنبه نیز با «نیکلای پاتروشف» دبیر شورای عالی امنیت روسیه دیدار و با وی در خصوص مسایل منطقه ای و همکاری های ایران و روسیه گفت و گو و رایزنی کرد.
 
دبیر شورای امنیت روسیه در این دیدار گفت: ایران و روسیه دیدگاه های مشترک به ویژه در مبارزه با تروریسم و جریانات افراطی در منطقه دارند و گسترش همکاری در تمامی زمینه ها میان دو طرف می تواند به ثبات و صلح منطقه ای کمک کند.
 
وی تصریح کرد: ظرفیت های فراوانی میان دو کشور در زمینه های مختلف وجود دارد که باید گام های جدی و عملیاتی برای فعال سازی آنها برداشته شود و از فضای جدید پس از لغو تحریم ها باید بهترین بهره برداری را بعمل آورد و روسیه در این زمینه آمادگی لازم و کامل دارد.

مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب نیز خاطرنشان کرد: توسعه همکاری های ایران و روسیه عامل مهمی در تامین صلح و ثبات در منطقه است.
 
ولایتی همچنین با یوری اوشاکوف دستیار امور بین المللی رئیس جمهوری روسیه و آلکسی پوشکوف رئیس کمیسیون امور بین المللی دومای روسیه دیدار و در خصوص همکاری های دوجانبه و منطقه ای ایران و روسیه با این مقامها گفت و گو کرد.

مرکز فیلم

نخبگان