نگارش سریالی درباره غذای ایرانی

به گزارش جهان به نقل از مهر، مجید آسودگان نویسنده سریال «آشپزنامه» با اعلام خبر پایان نگارش ۳۰ قسمت از فیلمنامه این سریال گفت: با پایان نگارش ۳۰ قسمت از فیلمنامه و نهایی کردن دیالوگ ها تا پایان بهمن ماه، نگارش این سریال ۴۰ قسمتی تا ابتدای سال ۹۵ به اتمام خواهد رسید.
 
او درباره فضای «آشپزنامه» توضیح داد: تم اصلی در «آشپزنامه» تمرکز بر فرهنگ و سنت های اصیل ایرانی در حوزه سبک زندگی است و بر آداب و سنن در حوزه غذا هم در احادیث و هم در فرهنگ ایرانی مثل طب سنتی، تغذیه اسلامی، آداب سفره و… تأکید شده است.
 
آسودگان با اشاره به آغاز پژوهش این سریال از سال ۹۳ در مرکز فیلم و سریال برون مرزی و نگارش آن در مرکز گسترش فیلمنامه نویسی رسانه ملی اعلام کرد: منابع گوناگونی در پژوهش «آشپزنامه» مورد استفاده قرار گرفت که از آن میان می توان به «جامع الصنایع» (آشپزی نامه در عصر قاجار)، «سفره اطعمه» نوشته میرزا علی اکبر خان آشپزباشی، «خوراک های ایرانی» نوشته نادر میرزا قاجار، «فرهنگ گیلکی» نوشته منوچهر ستوده، «فرهنگ واژه عامیانه» دوره قاجار نوشته رضا حکیم خراسانی، تاریخچه آشپزی در دوره صفویه نوشته ایرج افشار اشاره کرد. مقالات و کتب دیگری نیز در نگارش این سریال بکار رفت تا دستمایه داستانی درباره خلق یک غذا و رواج آن در سفره های ایرانی قرار گیرد.
 
وی درباره قصه «آشپزنامه» گفت: داستان مربوط به گلنار دختر نازپرورده و مغرور یکی از حکام در گیلان است که شاهزاده قجری به بهانه ای به قلعه آن ها حمله کرده و همه ساکنین قلعه را کشته یا دستگیر می کند. گلنار که موفق به فرار شده با اطلاع از خطری که خانواده اش را تهدید می کند در لباس یک ندیمه به قلعه باز می گردد و…
 
پژوهش سریال «آشپزنامه» توسط بهاره نوری زاده و نگارش آن به شیوه کارگاهی به سرپرستی مجید آسودگان در ۴۰ قسمت ۴۵ دقیقه ای در مرکز گسترش فیلمنامه نویسی انجام می شود. 

 

عکس

یوزر و پسورد نود 32