پرداخت غرامت ۲ میلیارد دلاری به ترکها

به گزارش جهان به نقل از مهر، بیژن زنگنه درخصوص رای دیوان بین‌المللی داوری درباره شکایت ترکیه از ایران در زمینه قیمت گاز و محکومیت ایران در این دیوان با اشاره به اینکه این رای به ترکیه اعلام شده است، گفت: این رای با آن چیزی که ترکیه به دنبال آن بوده، متفاوت است.
 
وزیر نفت با بیان اینکه ترکیه در شکایت از ایران علاوه بر کاهش ٢٥ درصدی قیمت گاز به دلیل عدم پایداری صادرات گاز ایران به دنبال کاهش ٣٧,٥ درصدی قیمت گاز از طریق تجدیدنظر نیز بوده است، تصریح کرد: در مذاکراتی که با اردوغان رئیس جمهوری ترکیه انجام شد، آنها این اعداد را کف قیمت عنوان کردند و حاضر نبودند در این زمینه مذاکره کنند.
 
این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به اینکه شکایت نخست ترکیه درباره پایداری نبودن صادرات گاز به نفع ایران به پایان رسید و این بدان معناست که شکایت آنها برای کاهش ٢٥ درصدی قیمت گاز با شکست مواجه شد، بیان کرد: مقدار جریمه ایران بین ١٣ تا ١٥ درصد است و رقم زیادی نیست.
 
وزیر نفت از ذکر کردن مبلغ جریمه به دلیل محرمانه بودن آن خودداری کرد و با اشاره به اینکه این میزان جریمه نیز قابل مذاکره است، اظهار کرد: ترکیه تا چند سال آینده دیگر نمی تواند تقاضای کاهش قیمت و تغییر در فرمول گاز صادراتی ایران به این کشور را مطرح کند.
 
این مقام مسئول با اعلام اینکه ترکها پیش از این نیز در سال ۱۳۸۹ یا ۱۳۹۰ به دلیل بالا بودن قیمت گاز از ایران نسبت به دیگر گازهای وارداتی این کشور شکایت کرده بودند، بیان کرد: در آن مقطع نیز ترکیه موفق شد ١٢ درصد قیمت گاز وارداتی از ایران را کاهش دهد.
 
زنگنه با اشاره به اینکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در دیدار با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، خواستار کاهش ٤٠ درصدی قیمت گاز شده بود، افزود: مذاکره مستقیم با ترکیه به دلیل توقع بالای آنها به نتیجه نرسید؛ در نتیجه پرونده به دیوان بین‌المللی داوری ارسال شد و نتیجه رای داوری به نظرم با تلاشی که دوستان کردند قابل قبول است.
 
وزیر نفت درباره اینکه وزیر انرژی ترکیه مدعی است ایران محکوم به پرداخت دو میلیارد دلار جریمه شده است، خاطرنشان کرد: این یک بحث دیگر است و از یک سال پیش اعمال و محاسبه که به مرور زمان با فروش گاز مستهلک می‌شود.

تکنولوژی جدید

روزنامه قانون