یک خروار سوتی عجیب از سوی بازیکن مازاد پرسپولیس

در تمرین روز پنجشنبه پرسپولیس اجازه کار گروهی به مایکل اومانیا داده نشده و او فقط دور زمین دویده است. همین مساله شائبه کنار گذاشته شدن او از ترکیب سرخپوشان برای نیم‌فصل دوم را تقویت می‌کند.

اومانیا که سابقه بازی در جام جهانی را دارد، قراردادش با پرسپولیس را در ازای دریافت دستمزد یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی تمدید کرد تا به گرانترین بازیکن این تیم در لیگ پانزدهم تبدیل شود، اما در حال حاضر مدتهاست که وی به نیمکت ذخیره‌ها دوخته شده است.

در آستانه جدایی احتمالی اومانیا از پرسپولیس، بد نیست نیم‌نگاهی داشته باشیم به برخی از شاهکارهایی که در دو فصل اخیر توسط این مدافع جام جهانی دیده به ثبت رسیده است.

* گسترش کابوس

بازی رفت پرسپولیس با گسترش فولاد در فصل گذشته داستان‌های عجیبی داشت. سرخپوشان ابتدا با دو گل از حریف جلو افتادند و اینطور به نظر می‌رسید که کار سختی برای کسب سه امتیاز ندارند، اما سوشا مکانی یکی از عجیب‌ترین گل‌های یک دهه اخیر را خورد تا فاصله به حداقل برسد و البته بعدش هم بازی به تساوی کشیده شد.

این روز تلخ می‌توانست پایان خوشی داشته باشد؛ چرا که داور در دقیقه ۹۰ برای پرسپولیس پنالتی گرفت، اما مایکل اومانیا آن را از دست داد. اومانیا در جام جهانی هم مقابل هلند پنالتی از دست داده بود تا پیشروی شگفت‌انگیز کاستاریکا متوقف شود. آن ضربه پنالتی اخیرا در زمره پنالتی‌های مهم از دست رفته تاریخ فوتبال دسته‌بندی شده است.

* طلسم دربی را شکست

بعد از دربی ایمون زاید، چهار نبرد متوالی پرسپولیس و استقلال با تساوی بدون گل به پایان رسید تا حوصله همه سر برود. در نهایت در دقایق پایانی نیمه اول دربی ۷۹، سجاد شهباززاده این طلسم را شکست و دروازه سرخپوشان را باز کرد. مقصر ردیف اول روی به ثمر رسیدن این گل، مایکل اومانیا بود؛ بازیکنی که به سهل‌انگارانه‌ترین شکل ممکن سجاد را رها کرد تا به او راحتی گلزنی کند.

* نیلسون را به خانه فرستاد

یکی از بهترین بازی‌های پرسپولیس درخشان، مسابقه این تیم برابر نفت تهران در آغاز نیم‌فصل دوم لیگ چهاردهم بود. با وجود همه حملات سرخپوشان در ورزشگاه تختی، آن بازی را نفتی‌ها با گل دقیقه ۹۰ به سود خودشان به پایان بردند. اشتباه مشترک اومانیا و نیلسون باعث به ثمر رسیدن این گل شد.

اگر چه گلر برزیلی هم مقصر بود، اما تعلل عجیب مدافع کاستاریکایی هیچ جای دفاعی نداشت. این آخرین بازی نیلسون برای پرسپولیس بود و دروازه‌بان محبوب برزیلی به بهانه دریافت همین گل به خانه فرستاده شد.

* حذف تلخ

شاید بزرگترین شاهکار اومانیا در دوران حضورش در ایران، به بازی حذفی پرسپولیس با ذوب‌آهن در فصل گذشته برگردد؛ جایی که او اول روی گل نخست ذوبی‌ها تعلل کرد و باعث شد کار به تساوی کشیده شود و بعد در فاصله کوتاهی دو کارت زرد بچگانه گرفت و از زمین اخراج شد.

کارت زرد دوم اومانیا به خاطر یک هند بیهوده در میانه‌های میدان بود که واقعا خنده‌دار به نظر می‌رسید. ذوب‌آهن آن مسابقه را با گل دقیقه ۹۰ به سود خودش به پایان برد.

* سوتی آسیایی

پرسپولیس که فصل گذشته در لیگ قهرمانان آسیا بازی رفت را با سه گل از لخویا برده بود، مسابقه برگشت را با سه گل به این تیم باخت. اومانیا روی گل سوم حریف با یک دفع ناقص و مبتدیانه توپ را جلوی پای بازیکن حریف انداخت.

* تنها روز خوش فرکی

حسین فرکی امسال در سپاهان روزگار چندان خوشی نداشت، اما شاید بازی با پرسپولیس یکی از معدود مسابقاتی بود که آب خوش از گلوی او پایین رفت. سپاهان در هفته سوم لیگ امسال در اصفهان با نتیجه ۴ بر ۲ از سد پرسپولیس گذشت، آن هم در حالی که سرخپوشان بازی سزاوارانه‌ای ارایه دادند. وقتی تیم تهرانی با نتیجه دو بر یک از حریف جلو بود، مایکل اومانیا زحمت کشید و گل مساوی سپاهان را وارد دروازه تیم خودی کرد!

همشهری ورزشی

[del.icio.us] [Facebook] [Google] [Technorati] [Twitter] [Yahoo!] [Email]

دانلود فیلم

بک لینک ها