header

رنگ سال ۲۰۱۶


هر سال از اوایل زمستان، رنگ خیابان‌ها تغییر می‌کند اما این تغییر رنگ، ربطی به آب و هوا و برف و ریزش برگ‌ها و تغییر رنگ هر ساله ندارد.

رنگ سال 2016

این تغییر رنگ، اول از ویترین مغازه‌ها شروع شده و بعد به‌تدریج، به سطح خیابان سرایت می‌کند، رنگ لباس‌ها را عوض می‌کند، رنگ شال‌ها را و بعد از مدتی، هر جایی را که نگاه کنید، رد پایی از این رنگ را می‌بینید؛ رنگی که با تغییر فصل هم تغییر نمی‌کند و تا زمستان سال بعد که دوباره، رنگ سال تعیین شود و از زیر دست طراحان لباس، طراحان وسایل خانه و طراح هر وسیله‌ا‌ی که رنگی در خود دارد، به همه‌جا پخش شود و رنگ دنیا را برای یک‌سال مشخص کند، در همه‌جا باقی می‌ماند. همان‌طور که امسال همه دنیا، نارنجی شده است؛ نارنجی نارنگی.

سال نارنجی، سال نارنگی

توجه به روح زمانه بود که باعث شد با توجه به فضای سرد و ناامیدی که در سال ۲۰۱۲ برای دنیا پیش‌بینی شده است، پنتون رنگ نارنجی متمایل به قرمز یا نارنجی میوه نارنگی را به‌عنوان رنگ سال اعلام کند؛ او معتقد است رنگ میوه نارنگی یا آن‌طور که پنتون می‌گوید، تانجرین تانگو، تیفی از نارنجی است که عمق خاصی دارد؛ « این رنگ، بسیار خاص و همزمان مهیج و اغواکننده است، سایه‌های قرمز تیره‌ای که در این رنگ وجود دارد، باعث می‌شود تا هم سرزندگی و هیجان ناشی از هجوم آدرنالین در اثر رنگ قرمز را حس کنید و هم احساس گرمی و صمیمیت رنگ زرد را.»

با چی بپوشید با چی نه

با اعلام رنگ تانجرین تانگو یا همان نارنجی نارنگی، به‌عنوان رنگ سال، طراحان مد معروف دنیا، نمایش‌های ویژه‌ای‌ از تولیدات‌شان با این رنگ داشتند. تامی هیلفیگر، سینتیا اشتفی و آدرین ویتادینی، تنها چند نمونه از معروف‌ترین طراحان دنیا بودند که برای مدل‌های زمستانه و بهاره خود، رنگ نارنجی را به کار بردند. به غیر از مد و لباس، در بقیه صنایع هم نارنجی جای خود را پیدا کرده و محصولات مختلف خانگی از وسایل آشپزخانه گرفته تا مبلمان و حتی ماشین‌ها هم با این رنگ به بازار عرضه شده‌اند. به‌زودی ویترین مغازه‌ها و فروشگاه‌ها از این همه رنگ نارنجی با طیف‌های مختلف و به‌خصوص نارنجی تند، شعله‌ور خواهد شد. نکته مثبتی که در مورد رنگ نارنجی وجود دارد این است که تقریبا همه رنگ‌ها به آن می‌آیند اما قهوه‌ای، مشکی، سفید و آبی بیشترین رنگ‌هایی هستند که همراه با نارنجی استفاده می‌شوند، رنگ‌هایی که انرژی فوق‌العاده نارنجی را تا حدودی تعدیل کرده یا به آن جهت می‌دهند. به غیر از این رنگ‌ها، می‌توان از قرمز، صورتی، زرد و حتی سبز هم همراه با نارنجی استفاده کرد اما تنها رنگی که باید از استفاده از آن در کنار نارنجی اجتناب کرد، ارغوانی و زرشکی است.

این رنگ پر از انرژی است

رنگ نارنجی، از دید روان‌شناسان؛ رنگ بسیار دوست‌داشتنی و مثبت است، نارنجی به دلیل ترکیب زرد و قرمز در آن رنگی پرانرژی به حساب می‌آید. بررسی روان‌شناسان نشان داده است هیجان، شور و شوق گرما، احساساتی است که با دیدن این رنگ به ذهن متبادر می‌شود. نارنجی، به‌شدت توجه را به‌خود جلب می‌کند، به همین دلیل در علائم و نشانه‌های ترافیکی هم از رنگ نارنجی استفاده می‌شود. انتخاب این رنگ برای لباس یا آرایش ظاهری جسارتی می‌خواهد که از اعتماد به نفس بالای فرد می‌آید اما روان‌شناسان معتقدند این تاثیر می‌تواند یک رابطه ۲ طرفه باشد یعنی استفاده از رنگ نارنجی هم می‌تواند به فرد اعتماد به نفس و هیجان و انرژی بدهد. لذت، شادی و بازیگوشی‌ای که در رنگ نارنجی وجود دارد، باعث شده تا سال‌ها این رنگ، بهترین رنگ برای وسایل کودکان باشد اما این به آن معنی نیست که نارنجی رنگ کودکانه‌ای است بلکه تحقیقات نشان داده دیدن این رنگ و آدرنالینی که از دیدن آن در بدن ترشح می‌شود باعث می‌شود تا گردش خون و در نتیجه میزان اکسیژنی که به مغز می‌رسد افزایش پیدا کند و باعث افزایش هشیاری و تحریک بیشتر سلول‌های مغزی شود. به عقیده پزشکان، این تحریکات باعث می‌شود تا رشد سلول‌های مغزی در کودکان بیشتر شده و در واقع نارنجی، کودکان را باهوش‌تر می‌کند. رنگ نارنجی، اشتها را هم تحریک کرده و همچنین ارتباط اجتماعی بین افراد را هم تقویت می‌کند. در ژاپن، هند و چین، نارنجی رنگ شادی است و به‌عنوان سمبلی برای عشق و خوشحالی به کار می‌رود. در مذهب هندو هم رنگ نارنجی، رنگ مقدسی محسوب می‌شود.