header

زلزله ۷.۵ تا ۸ ریشتری در سراوان سیستان و بلوچستان


زلزله ۷.۵ تا ۸ ریشتری در سراوان سیستان و بلوچستان رخ داد
زلزله بسیار شدیدی سراوان در استان سیستان و بلوچستان را لرزانده است. مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران بزرگی این زمین لرزه را هفت و نیم ریشتر و عمق آن را ۱۸ کیلومتری زمین اعلام کرده است. زمان این زلزله نیز ۱۵ و ۱۴ دقیقه بعد از ظهر اعلام شده است. زمین لرزه حتی در دهلی نو پایتخت هند نیز احساس شده است.
زلزله 7.5 تا 8 ریشتری در سراوان سیستان و بلوچستان

دکتر مهدی زارع، معاون پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی این زلزله را بزرگترین زلزله ایران در حدود ۵۰ سال اخیر دانسته است. زارع با بیان اینکه امروز بعد از ۱۶ سال شاهد رخداد زلزله‌ای با بزرگای بالای ۷ ریشتر در فلات ایران بودیم، اظهار کرده است: بزرگترین زلزله قبلی در ایران زلزله سال ۱۳۳۶ در سنگچال مازندران با بزرگی ۷٫۵ ریشتر بوده است. وی کانون زلزله را ۳۶ کیلومتری شمال گشت و ۸۶ کیلومتری جنوب شرقی خاش و ۵۵ کیلومتری شمال شرق سراوان عنوان کرد.

شبکه لرزه نگاری پژوهشگاه بزرگی این زلزله را ۷٫۷ درجه در مقیاس امواج‌ درونی زمین اندازه‌گیری کرده و زارع نیز شدت آن را هشت در مقیاس مرکالی پیش بینی کرد.

راشا تودی به نقل از مرکز زمین‌شناسی آمریکا خبر داده است که شدت زمین‌لرزه، هفت و هشت دهم ریشتر بوده است. بر این اساس محل وقوع نیز در ۹۰ کیلومتری جنوب خاش اعلام شده است. زلزله علاوه بر دهلی نو در کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز احساس شده است.

اخبار دریافتی حاکی از قطع ارتباطات و نیز اعزام امدادگران استان‌های مجاور به سیستان و بلوچستان است.

سراوان یکی از شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان ایران است. مرکز این شهرستان شهر سراوان است. جمعیت این شهرستان بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۳۹٬۹۵۰ نفر بوده‌ و جمعیت شهرستان خاش نیز بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۶۷٫۸۵۱ نفر بوده‌است