header

توافقنامه صلح کلمبیا به شورای امنیت داده شد


 به نقل از شبکه خبری یورو نیوز، بر اساس این پیمان صلح، نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان چپ‌گرای فارک از پنجاه سال رویارویی مسلحانه دست می‌کشند.

این توافقنامه تا چند روز دیگر در پایتخت کلمبیا توسط نمایندگان دو طرف امضا می‌شود و ۱۰ روز پس از امضا، در یک همه‌پرسی عمومی به رأی گذاشته خواهد شد.

خوان مانوئل سانتوس، رئیس‌جمهوری کلمبیا در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: من امروز در روز بین‌المللی صلح با صدا و قلبی مطمئن به پایان جنگ در کلمبیا، به اینجا آمده‌ام.

او در این سخنرانی ضمن تقدیر از بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل گفت: در کشور ما، سرمایه هایی که در جنگ هزینه می‌شد، حالا برای بهبود وضعیت آموزشی، بهداشتی و امنیتی مردم کشور هزینه خواهد شد. کلمبیا آغوش خود را به روی جهان باز می‌کند.

گفت‌وگوهای صلح بین دولت و گروه فارک حدود دو ماه قبل با امضای توافقنامه آتش‌بس وارد مرحله جدیدی شد. بر اساس این توافقنامه، گروه فارک تعهد داده بود که با خلع سلاح خود، تبدیل به یک گروه سیاسی شود.

حدود یک ماه قبل، نمایندگان دولت کلمبیا و گروه فارک در کوبا پیمان صلح پایدار بین خود را امضا کردند. مذاکرات طولانی بین این دو گروه حدود چهار سال قبل با میانجیگری دولت کوبا آغاز شد.

جنگ داخلی در کلمبیا که بیش از ۵۰ سال طول کشید، طولانی‌ترین جنگ در آمریکای جنوبی بوده است که باعث مرگ دست‌کم ۲۶۰ هزار تن شده و میلیون‌ها تن را بی‌خانمان کرده است.


اخبار داغ در مرسیا