header

دلایل شکست توافق مسکو-واشنگتن برای آتش‌بس


جان کری، وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با نشریه فارن‌افرز درباره دلایل شکست توافق مسکو - واشنگتن جهت ایجاد آتش‌بس در سوریه توضیح داد. 

وی گفت: «این توافق به چندین دلیل شکست خورد. مهم‌ترین آن این واقعیت بود که همزمان با دیدار ما با گروه بین‌المللی حمایت سوریه در نیویورک، ارتش سوریه، حملات را آغاز کرد. من می‌دانم که وزیر خارجه روسیه که در حال مذاکره با من بود، هیچ اطلاعای از آن نداشت. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه افرادش را پای تلفن فرستاد و آشکارا از این اتفاق متعجب شده بود. بعد آنها حمله گسترده به حلب را آغاز کردند که ما در آن جلسه آن را مطرح کردیم. و این اتفاق، اوضاع را بسیار دشوار کرد.»

آمریکا و سوریه، ماه گذشته به توافقی برای برقراری آتش‌بس در سوریه رسیده بودند. همزمان با اجرای این آتش‌بس، جنگنده‌های آمریکا روز 27 شهریور دراقدامی غیرمنتظره مواضع ارتش سوریه که در حال نبرد با داعش در حومه فرودگاه نظامی «دیرالزور» بودند را بمباران کرد. بیش از 60 نفر از نیروهای ارتش در این حادثه کشته شدند. بعد از این اتفاق، آتش‌بس سوریه تمدید نشد. 

وزیر خارجه آمریکا مدعی شده که روسیه، این حمله که به ادعای واشنگتن تصادفی اتفاق افتاده را بهانه‌ای برای بر هم زدن آتش‌بس قرار داده‌اند. 

وی گفت: «من فکر می‌کنم این را به صراحت گفتم که بهانه‌های روس‌ها فقط توجیه هستند، نه توضیح و ما این را کاملاً به صراحت به آنها گفتیم که آنها خودشان هم نمی‌توانند واقعیت‌هایی که خودشان می‌گویند را به نحو درست کنار هم قرار بدهند.»

فارس


اخبار داغ در مرسیا