header

شایعه جلسه خصوصی باهنر با روحانی / جامعه اسلامی مهندسین تکذیب کرد


رونامه آرمان در گزارشی نوشت:خبر عجیب و قابل تاملی نبود و بسیاری احتمال این دیدار را می‌دادند؛ چرا که مشخص بود که اصولگرایان برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ کاندیدایی ندارند که توان رقابت با حسن روحانی را داشته باشد. از یک سو، دو دوره‌ای شدن ریاست‌جمهوری در ایران به شکل یک رسم پذیرفته و تبدیل به قانون نانوشته شده است و از سوی دیگر عملکرد روحانی در نزد ملت آن اندازه رضایت بخش بوده که درصدد تغییر او نباشند. بنابراین حمایت آنها از روحانی در انتخابات ۹۶ دور از انتظار نیست و در همین راستا دیروز خبری با این محتوا منتشر شد که« در فضایی خارج از ریاست‌جمهوری، محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان با حسن روحانی رئیس‌جمهور دیدار کرد. این دیدار که خیلی کوتاه برگزار شده، به درخواست رئیس‌جمهوری انجام شده است؛ به‌طوری که برخی معتقدند وی به دنبال جلب حمایت طیف سنتی اصولگرایی در انتخابات آتی است. برخی اخبار نیز حکایت از آن دارد حالا که باهنر به عنوان مشاور عالی رئیس مجلس منصوب شده، دولت را در درون مجلس نیز یاری کند. با این همه محمدرضا باهنر، هیچ پاسخ مثبتی نداده و نقدهای جدی را نسبت به دولت روحانی و نحوه مواجهه آن با نیروهای مذهبی و سنتی مطرح ساخته و تاکید کرده است که عملکرد و تیم‌تان و کارهایی که انجام دادید، هیچ روزنه امیدی نداشته که بشود کمک کرد. البته دبیرکل جبهه پیروان ابراز امیدواری کرده است تا تغییر عمده‌ای در رفتار روحانی، دولت و عملکردشان به وجودآید.»

 
روحانی و لاریجانی نیاز به واسطه ندارند
 
با مطالعه این خبرتنها می‌توان بخش نخست آن را مورد ارزیابی قرار داد که همان دیدار روحانی و باهنر است؛ چرا که موضوعات مطرح شده بعدی به نوعی القاکننده درخواست واسطه‌گری از باهنر برای همراهی مجلس با دولت قلمداد می‌شود و این در حالی است که مجلس دهم همسویی بهتری با دولت یازدهم دارد. از سوی دیگر رابطه خوب روسای قوای مجریه و مقننه چنان است که نیاز به حضور واسطه ندارد. بنابراین باید به بخش نخست این خبر توجه شود که همان دیدار باهنر و روحانی است.
 
افشای عدم ثبت نام باهنر برای مجلس
 
باهنر تمایلی برای حضور در انتخابات مجلس دهم از خود نشان نداد که دلیل آن را باید در عملکردهای او یافت. نایب‌رئیس مجلس نهم نقش مصلح اصولگرایی را برای خود انتخاب کرد تا بتواند با سازماندهی جریان اصولگرایی، رخوت و انشقاق در این جریان را به حداقل برساند. او که در طیف اصولگرایی مشی میانه از خود نشان می‌دهد در قامت جدید از اظهاراتی پرهیز کرد که می‌دانست سبب تنش و اختلاف میان جریان اصولگرایی و اصلاح‌طلبی می‌شود و در همین راستا سعی کرد رابطه‌ای دوستانه با رقیب اصلاح‌طلب برقرار کند. او بر خلاف برخی دوستان اصولگرای خود مرزی میان جریان اصولگرایی و حسن روحانی نکشید، بلکه سعی کرد این رابطه را پررنگ کند. او تیرماه در یک نشست خبری عنوان کرد:«حداقل دو رئیس‌جمهور قبل از آقای روحانی در دوره دوم بیش از دوره اول رای آوردند. اما اگر قرار باشد که روحانی دوره بعد کمتر رای بیاورد، چون آرای او لب مرزی بوده، یعنی باخت. دولت یازدهم لابد می‌داند لازمه این امر آن است که مساله رکود را دست کم در افکار عمومی حل کند.» اما جملات بعدی باهنر معنای انتخاباتی داشت. او درباره احتمال حمایت اصولگرایان از روحانی اظهار کرد:«ما برای اینکه از آقای روحانی حمایت کنیم یا خیر، شرط مهمی داریم. باید ببینیم در ماه‌های آتی عملکرد دولت چگونه است.» در همان روز باهنر در پاسخ به سوال دیگری درباره سخنان جوانفکر مبنی بر عبور از روحانی اظهار کرد:«آقای جوانفکر که خیلی وقت است از آقای روحانی عبور کرده بودند. اصلا به آقای روحانی نرسیده بودند که عبور کنند. اما اگر توصیه ایشان به اصلاح‌طلب‌هاست، بحث فرق می‌کند.» حمایت باهنر از روحانی در برابر طرح عبور از او نشان داد که حمایت جبهه پیروان خط امام و رهبری از روحانی را نباید رد کرد.
 
در نهایت
 
اکنون اصولگرایان به خوبی واقف هستند که شانس زیادی برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری ندارند و بهترین راهی که شاید در دستور کار دارند تعامل با روحانی برای دولت دوازدهم است. دیگر اصولگرایان مانند جامعه روحانیت هم تمایل به حمایت از روحانی دارند. بنابراین به‌طور کلی می‌توان اذعان داشت که اصولگرایان سنتی حامی روحانی در انتخابات ۹۶ هستند و طیف دیگر این جریان راهکاری جز سکوت ندارند که البته دلواپسانشان تخریب روحانی و حامیان او را فراموش نمی‌کنند.

جامعه اسلامی مهندسین رسماً اعلام کرد:

جامعه اسلامی مهندسین، برخی اخبار درباره دیدار محمدرضا باهنر با رئیس‌جمهور را تکذیب کرد.

در اطلاعیه روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین درباره خبر ملاقات دبیرکل این تشکل و حسن روحانی آمده است:

«بسمه تعالی

پیرو درج خبر مجهول المصدری با عنوان ملاقات جناب آقای مهندس باهنر، رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری و دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین با جناب آقای دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری و اقوال و حواشی کذب آن، به آگاهی می‌رساند جناب آقای مهندس باهنر در چند ماه اخیر دیداری با جناب آقای دکتر روحانی نداشته‌اند و لذا حواشی مطرح‌شده پیرامون آن نیز نادرست می‌باشد.

بدیهی است مشی نیروهای انقلاب حرکت بر مدار مصالح ملی و حمایت از خدمات دولت‌ها و نقد منصفانه و دلسوزانه می‌باشد.

همچنین درج چنین شایعاتی که به نظر می‌رسد با اهداف ایجاد اختلاف میان نیروهای انقلاب و دامن زدن به اخبار کذب می‌باشد، زیبنده فضای رسانه‌ای کشور نخواهد بود.

والعاقبة للمتقین

روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین»

به گزارش ایسنا، برخی رسانه‌ها از دیدار باهنر و روحانی خبر داده و مدعی شده بودند که در این دیدار، باهنر توصیه‌ها و گلایه‌هایی را با رئیس‌جمهور مطرح کرده است.


اخبار داغ در مرسیا