اختتامیه رزمایش «رعد شمال» در عربستان

 به گزارش جهان، تسنیم به نقل از خبرگزاری فرانسه خبرداد: رزمایش «رعد شمال»، که از حدود دو هفته پیش با مشارکت 250 هزار نیروی نظامی از 20 کشور عربی و اسلامی در پایگاه نظامی «ملک خالد» شمال عربستان برگزار می‌شد، امروز ــ پنجشنبه ــ به پایان رسید.
 
بر این اساس، «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی و سران 11 کشور عربی از جمله «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر، «عمر البشیر» رئیس‌جمهوری سودان، «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن، «شیخ صباح احمد الصباح» امیر کویت، «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر، «شیخ محمد بن راشد آل مکتوم» حاکم دبی و «نواز شریف» نخست‌وزیر پاکستان در این مراسم، که حدود 2 ساعت به طول انجامید، حضور داشتند.
 
موضوع قابل توجه غیبت «حمد بن عیسی آل خلیفه» و  «عبدالله دوم» پادشاهان بحرین و اردن و «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه در این مراسم بودند.
 
همچنین فرماندهان و مسئولان سیاسی و نظامی برخی کشورها از جمله ترکیه، مراکش، سلطنت‌نشین عمان، بحرین، چاد، سنگال و مالزی نیز در مراسم اختتامیه رزمایش «رعد شمال» حضور داشتند.
 
طبق این گزارش، فردا ــ جمعه ــ نیز تمامی کشورهای شرکت کننده در این رزمایش، رژه نظامی بزرگی خواهند داشت.
 
بنا بر اعلام مسئولان عربستانی، در این رزمایش 20 هزار تانک، 2540 جنگنده، 460 بالگرد و صدها کشتی و شناور نظامی در کنار 350 هزار نظامی از 20 کشور شرکت‌کننده حضور دارند که بزرگ‌ترین مانور مشترک برگزار شده در خاورمیانه محسوب می‌شود.
 
دیدار ملک سلمان و السیسی
 
از سوی دیگر، پیش از مراسم اختتامیه رزمایش «رعد شمال»، شاه سعودی با سران برخی از کشورهای عربی حاضر در این رزمایش نشستی برگزار کرد.
 
به گزارش خبرگزاری آلمان، در دیداری، که بین السیسی و ملک سلمان در حاشیه مراسم اختتامیه این رزمایش برگزار شد، طرفین بر اهمیت یک‌پارچه کردن تلاش‌ها برای جلوگیری از هرگونه مداخله در مسائل داخلی کشورهای عربی تأکید کردند.

عکس های جدید

مدلینگ