ادعای جدید ترکیه برای تنش آفرینی در منطقه

به گزارش جهان به نقل از فارس، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که یگانهای مدافع خلق (YPG) نیز مانند داعش به دنبال تجزیه سوریه‌اند.

«مولود چاووش اوغلو» طی یک کنفرانس خبری در آنکارا گفت: واشنگتن باید به صراحت موضع خود در قبال حزب تروریستی و کردی «اتحاد دموکراتیک» (PYD) را بیان کند.

وی در این کنفرانس خبری که به طور مستقیم از شبکه الجزیرة پخش شد گفت: واشنگتن اعلام می‌کند که با تروریسم مبارزه می‌کند و از سوی دیگر از حزب تروریستی اتحاد دموکراتیک سوریه حمایت می‌کند. ترکیه منتظر نتایج انتخابات آمریکا برای مشخص کردن موضعش در قبال جنگ با تروریسم نخواهد ماند و به مبارزه خود ادامه می‌دهد. زیرا به خوبی می‌داند که با وجود تغییر مقامات مسئول در آمریکا، سیاست‌های این کشور به سادگی تغییر نخواهد کرد.

چاووش اوغلو در پاسخ به سوالی درباره عراق افزود: زمانی که ما از عراق سخن می‌گوییم باید ابتدا اشتباه نخست در این کشور را بیان کنیم که در پی آن، اشتباهات دیگر متولد شدند. واشنگتن عراق را اشغال کرد و آن را به حکومت «نوری المالکی» سپرد و او نیز عراق را به طور کامل به ایران بخشید و بهای این اشتباه را ملت عراق می‌پردازند.شبه‌نظامیان شیعه در عراق و سوریه هیچ نقشی جز مبارزه با اهل سنت، ندارند.

وی افزود: داعش همچنان قدرتمند است و ائتلاف بین‌المللی نتوانسته آن را متوقف کند و ما برای غلبه بر این گروه تروریستی باید صریح باشیم.

وزیر خارجه ترکیه در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره همکاری عربستان با ترکیه در سوریه گفت: عربستان سعودی به زودی جنگنده‌ها، نظامیان خود را به پایگاه هوایی «اینجرلیک» اعزام خواهد کرد. ما نیز کلیه سرویس‌ها و سامانه‌های نظارتی و شناسایی خود را در مناطق مرزی و فرودگاه‌ها مستقر کرده‌ایم و هزاران نفر را در ارتباط با داعش دستگیر کرده‌ایم.

وی افزود: ۲۲ کشور در ائتلاف حضور دارند و تنها عربستان نیست که با دخالت زمینی در سوریه موافقت است اما برخی این‌گونه جلوه می‌دهند که ترکیه می‌خواهد در سوریه دخالت زمینی کند. امارات، قطر و عربستان شرکای یکدیگر در ائتلاف بین‌المللی علیه داعشند. ما نیز آماده‌ایم تا با هرگونه شراکتی برای مبارزه با داعش، و پاکسازی سوریه از تروریسم، همکاری کنیم.

چاووش اوغلو گفت:

عربستان اکنون ارسال مواد مورد نیاز خود و نیروهایش به پایگاه نظامی اینجرلیک را آغاز کرده است و امروز یا فردا، جنگنده‌های سعودی نیز در این فرودگاه مستقر خواهند شد. مبارزه با تروریسم به داعش محدود نمی‌شود و شامل کلیه سازمانهای تروریستی خواهد شد. ائتلاف اسلامی ائتلافی برای ایجاد هماهنگی میان کشورها و تبادل اطلاعات است و هدف از آن تشکیل ارتشهای اسلامی نیست زیرا هر ارتشی در کشور خود فعالیت می‌کند.

وی افزود: ما برای حل مشکل اسلام‌هراسی که اخیرا افزایش یافته، تلاش می‌کنیم. ما باید مردم را متقاعد کنیم که داعش دشمن اسلام است نه نماینده آن و در عین حال باید با غربی‌ها برای تصحیح دیدگاهشان درباره اسلام، همکاری کنیم.

وزیر خارجه ترکیه در پاسخ به سوالی درباره حمایت صدراعظم آلمان از ایجاد منطقه امن در سوریه گفت: مرکل ایده ایجاد منطقه امن در سوریه را نداشت و این ایده ترکیه بود و در شرایطی که جهان این ایده را رد می‌کرد، مرکل با آن موافقت کرد. ترکیه به دنبال حل ریشه‌های مسئله سوریه است و ما به دنبال کمک به آوارگان سوری هستیم.

چاووش اوغلو افزود: ما ۱۰ میلیار دلار به آوارگان کمک کردیم و اگر این مبلغ را برای ایجاد منطقه امن صرف کرده بودیم، تاکنون ۱۰ شهر را از صفر ساخته بودیم. اگر جامعه بین‌الملل با ایجاد منطقه امن در سوریه موافقت می‌کند، جهان با این موج از آوارگان و پناهجویان مواجه نمی‌شد. ما از خانم مرکل برای حمایتش از این طرح پیشنهادی ترکیه متشکریم.

وی گفت: اسد می‌خواهد در انتخابات شرکت کنند زیرا وی بسیاری از معارضان سوری را به قتل رسانده یا از کشور کوچانده است و تنها کسانی را در کشور نگه داشته که با او هستند و او را انتخاب خواهند کرد.

وزیر خارجه ترکیه در پاسخ به سوالی درباره مسئله پیوستن به اتحادیه اروپا گفت: ما می‌خواهیم کاملا به اتحادیه اروپا بپیوندیم نه اینکه صرفا با یکدیگر همکاری کنیم لذا بهتر است این اتحادیه بیش از این، این مسئله را طول ندهد. ترکیه حتی نیاز به یک سکه اتحادیه اروپا ندارد. برخی شایعه کرده‌اند که ترکیه رشوه‌ای ۳ میلیاردیورویی از اتحادیه اروپا دریافت کرده تا پناهجویان را متوقف کند اما این شایعات صحت ندارند.

فانتزی

خبر اسلامی