بايد به همه 30 نفر ليست ائتلاف اصولگرايان رأی داد/ واکنش زارعی به رأی ندادن برخی به برجامی‌های فهرست

گروه سیاست جهان نیوز: كم كم به هفتم اسفند ماه نزدیك می‌شویم، روزی كه قرار است آینده 4 سال نهاد قانونگذاری كشور مشخص شود. ائتلاف اصولگرایان با شعار “معیشت ٬امنیت و پیشرفت” وارد رقابت شده‌اند و با مجموعی از متخصصان در صدد تشكیل مجلسی هستند كه بتواند دغدغه‌های اقتصادی مردم را سروسامان دهد.

حضور بیش از 8 اقتصاددان در لیستی كه توسط ائتلاف اصولگرایان برای حوزه انتخابیه “تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر” تهیه شده خود گویای همین دغدغه است. اما وقتی یك قدم از این مرحله عقب‌تر بیاییم، لازمه رسیدن به وفاق برای تشكیل مجلسی انقلابی و پیگیر مشكلات مردم را تهیه لیست‌هایی خواهیم دید كه بتواند این دغدغه را پوشش دهد. در گفت‌وگو با دكتر علی اصغر زارعی عضو برجسته جبهه پایداری انقلاب اسلامی، نكاتی در این زمینه مطرح شده است:
 
سنگ بنای این ائتلاف از دیدارهای سه‌جانبه جبهه پایداری، جمعیت ایثارگران و حزب موتلفه زده شد كه جنابعالی نیز در این جلسات حضور داشتید. مختصری درباره این روند بفرمایید.

با توجه به شرایطی که در انتخابات در پیش داریم؛ جریانهای مختلف اصولگرا و شخصیت های بزرگوار اصولگرایی بر اساس ایجاد یک ائتلاف و وحدتی در رویه در انتخابات، بحث ائتلاف اصولگرایی را شروع کرده اند. در واقع شرایط ایجاب می کرد در مقابل آرایش و صف بندی ها و طمعی که دشمنان ما در این انتخابات دارند، یک انسجامی را در دادن لیست مشترک و شکل گیری مجلس اصولگرا داشته باشیم، بنابراین بیش از یک سال نشست‌های مختلفی برگزار كردیم. ما معتقد بودیم كه چون لزوم تشکیل مجلس اصولگرا در انتخابات آینده بیشتر از گذشته احساس می‌شود، پس ائتلاف اصولگرایان می تواند در انتخابات آینده نتیجه بخش واقع شود. این ائتلاف با از خودگذشتگی، کنار گذاشتن منیت‌ها و عدم سهم‌خواهی منسجم و تقویت شد و با توجه به جمیع  شرایط، در مجموعه دوستان اصولگرای ما نیز پذیرفته شده است.
 
یكی از مفاهیمی كه رهبرانقلاب مطرح كردند، بحث لیستی رأی دادن است. ایشان حتی این بحث را هم مطرح كردند كه حتی اگر بعضی از افراد را نمی‌شناسید، به لیست‌ها اعتماد كنید و شرط این اعتماد را نیز دقت در این موضوع كه چه كسانی فهرست انتخاباتی را تهیه كرده‌اند. از این منظر می‌خواهم استفاده كنم و از شما بپرسم كه رابطه این ائتلاف شكل گرفته شده با بزرگان و چهره‌های معمتد و انقلابی چگونه است؟

جریان ائتلاف اصولگرایان زیر چتر فقهای عزیز، آیت‌الله یزدی، آیت‌الله مصباح یزدی و آیت‌الله موحدی کرمانی قرار دارد و سکان هدایت این جریان و فصل‌الخطاب این حرکت قرار گرفتند و مبادرت به ایجاد یک هسته مرکزی شد که پس از تلاش‌های بسیار زیاد حاصل آن مجموعه ای است که ایجاد شده است و در خصوص تهران به یک لیست 30 نفره رسیدند. در شهرستان‌ها و حوزه‌های مختلف هم همین رویه ادامه خواهد داشت و دارد. لذا این مجموعه 30 نفره در تهران مجموعه ای است که تمامی متدینین و شخصیت‌های سیاسی و آحاد مردم ما می‌توانند به آن اعتماد کنند که ان شاءلله اگر مجلس توسط این مجموعه شکل بگیرد بتوانند نسبت به رفع دغدغه های مردم، دفاع از منافع ملی و مصالح کشور اقدام کنند و شایستگی های خوبی از خودشان نشان بدهند.

بعضی از جریانات سیاسی و یا حتی دولتمردان در صدد تشكیل مجلسی همسو با دولت هستند. به نظر شما اگر مجلس به دولت نزدیک باشد به نفع كشور است؟

در اینکه مجلس با دولت همکاری کند و برای خدمت‌گزاری به مردم تلاش كنند، شكی نیست كه نتیجه خوب خواهد بود. ولی مردم حواسشان باشد كه مهم‌ترین خصلتی که در مجلس وجود دارد و از آن باید حراست بکند، مصالح و منافع ملی کشور و توجه به سرنوشت عمومی کشور و اعتماد به توان داخلی است. كارنامه جریان‌های سیاسی حاضر در انتخابات نشان می‌دهد چه جریانی دلش برای منافع ملی می‌سوزد و چه جریانی مرزبندی با دشمن ندارد و با اشتباهات راهبردی خود توان ملی را تضعیف كرده است.
 
برخی از مومنین در توجیه اینكه می‌خواهند به افرادی خارج از لیست رای بدهند، به دنبال حذف برخی نفرات از لیست 30 نفره ائتلاف اصولگرایان و جایگزینی فردی اصولگرا ولی خارج از فهرست هستند. نظر شما در این رابطه چیست؟

همان‌طور كه متعدد گفته شد، باید به همه 30 نفر رای داد. به نظر كلی ائتلاف کسانی که در این لیست 30 نفره تهران قرار گرفتند شایسته هستند و اگر ما به دلخواه خودمان، یك یا چندنفر از این لیست را حذف كنیم و یا اصلا به كمتر از 30 نفر رای بدهیم؛ مفهوم آن این است که یک کرسی را برای طرف مقابل خالی کرده‌ایم و در واقع یک رای به طرف مقابل اضافه می‌کنیم.
 
من سوال خودم را واضح‌تر می‌پرسم. آیا این توجیه درست است که چون نماینده‌ای به این جمع‌بندی رسیده بوده كه به كلیات برجام رای موافق بدهد، اشتباه كرده و نباید در لیست ما باشد و ما حجت شرعی نداریم كه به او رأی بدهیم، كار درستی است؟

نقاط قوت و ضعف‌ها در همه افراد هست؛ اما آنچه که مهم است این است که این لیست به صورت مجموعه 30 نفره می تواند مؤثر باشد. البته اگر ما محدودیت 30 نفره نداشتیم و مثلا 50 نفر را می‌شد برگزید، شخصیت‌های دیگری هم وجود داشتند كه اسمشان در لیست می‌آمد ولی چون محدود بود این 30 نفر انتخاب شدند. سایر دوستان اصولگرایی كه در لیست نیستند هم، آن‌طور که وعده کردند حتما در تقویت این لیست با اصولگرایان، انصراف داده و یا خواهند داد. من هم از تمام مردم و عزیزان خود در حوزه انتخابیه تهران و سایر حوزه ها می خواهم که با اعتماد به جریان اصولگرایی به همه آنهایی که در لیست قرار می گیرند رای بدهند تا ترکیب مجلس آینده را با افرادی با روحیه کار جمعی، ولایی و کار تخصصی داشته باشیم.
 
برخی در توجیه رد لیستی رای دادن می گویند اگر یک اصلاح طلب رأی بیاورد؛ بهتر است از کسی که ندانیم سر بزنگاه چه کار باید بکند. یعنی اگر یك اصلاح طلب رأی بیاوردد تکلیف ما با او مشخص است. نظر شما چیست؟

ما با کسانی که خود را متعلق به این جبهه می‌دانند باید طور دیگری برخورد کنیم. برخی رسما و آشکارا خود را اصلاح‌طلب می دانند و این اصلاح‌طلبی را نه به مفهوم اصلاح مشکلات که به نوعی گرایش سیاسی متفاوت از جریان انقلاب تعریف می‌کنند. این ایده به نظرم چندان درست نیست.
 
شما این دوره در فهرست اصولگرایان نیستید و برای انتخابات نامزد هم نشدید. توصیه شما درباره نامزدهای جدید فهرست 30 نفره اصولگرایان چیست؟

من در این دوره احساس کردم بعد از 8 سالی که در مجلس هشتم و نهم بودم؛ نیاز به كناره‌گیری دارم. الحمدلله در حال حاضر شخصیت‌های خوبی را می‍‌بینم که خود را عرضه کرده‌اند. در فهرست مشترك اصولگرایان نیز قرار گرفته‌اند. با تمامی این موضوعات به نتیجه رسیدم كه حضور من خیلی در واقع نیاز نيست و این رویش های جدید انقلاب، خیلی‌های‌شان به‌مراتب توان‌شان بهتر از من است. به همین جهت از همه عزیزانی كه دل در گرو ارزش‌های انقلابی دارند، خواهش می‌کنم این افراد جدید و توانايي كه در ليست واحد قرار داده شدند، را مورد اقبال قرار بدهند و به كلیت 30 نفره این لیست كه افرادی که امتحان پس داده اند، روحیه کار جمعی دارند و توان مدیریتی و كارشناسی دارند، رای بدهند.
 

فیلم سریال آهنگ

صبحانه