تا پایان دوره روحانی اتفاق مثبتی در اقتصاد نمی‌افتد/اقتصاد آمریکایی را در ایران حاکم می کنند

گروه اقتصاد جهان نیوز ـ  امیررضا واعظی آشتیانی، معاون اسبق وزیر صنعت گفت:  تصور بنده این است که دولت با پایین آوردن سود بانکی می خواهد پول مردم را از دستشان در آورد و ببرد به سمت و سویی که، البته تعبیر دولت این است، در بانکها بایکوت نشود و بانک ها هم نروند با این پولها بنگاه داری کنند.
وی افزود: دولت راهکار را در این می بیند که برای خروج از رکود، این پول بیاید در جامعه بچرخد، ولی این تصور، تصور اشتباهی است. زیرا وقتی پول در دست مردم توجیه اقتصادی نداشته باشد، و از آن از طریق بانکها نتوانند عایدی و سود سپرده ای به دست بیاورند، این پولها از طریق دلالها در مسیرهای دیگری قرار می گیرد و نکته مهمتر اینکه هزینه برای دولت و قوه قضاییه  ایجاد می کند. زیرا که بازار سوء استفاده از پول های مردم و کلاه برداری در زمانی که فعالیت اقتصادی وجود ندارد و رکود وجود دارد شایع می شود، و یک عده سود جو و موسسات غیرقانونی که جنبه دلالی دارند با وعده های دروغین پولها را از دست مردم در می آورند و منجر به یک بحران قضایی  و مشکلات عدیده دیگر خواهد شد.

معاون اسبق وزیر صنعت افزود، البته برای خروج از رکود راهکارهای دیگری وجود دارد که بهترین آن این است که دولت در بخش صنعت و تولید، فضای سرمایه گذاری را فراهم، و از این موضوع حمایت  کند و در این سه سال گذشته معضلاتی که بر صنعت گذشته و واحدهای بیشماری ظرفیت تولیشان به شدت کاهش یافته و یا تعطیل شده اند امکانات و پتانسیلهای لازم را فراهم کرده و احیا کند. نکته حایز اهمیت این است که چرا دولت فقط اصرار بر پایین آوردن  سود بانکی دارد و سود تسهیلات را پایین نمی آورد، در شرایط فعلی هیچ بانکی حتی با 30 درصد هم حاضر نیست وام بدهد؛ اگر هم وام دهند با واسطه و دلال این کار صورت می گیرد، و ما شاهد رانت و رانتخواری هستیم و اینکه عده ای سوء استفاده می کنند.

واعظی آشتیانی خاطرنشان کرد: بانکها چه دولتی و چه خصوصی سرمایه گذاریشان در جاهای دیگر است، و هر کدام هلدینگهای خودشان را دارند البته بانکهایی داریم که خصولتی هستند یعنی از این جیب به آن جیب و در حقیقت دولتی هستند هر چند به اسم خصوصی مطرح می شوند. این بانکها  به کار بنگاه داری پرداخته اند و اگر این بنگاه داری را از آنها بگیرند بانکها ورشکسته و زیانده هستند. سوال این است که چرا به بانک ها تا الان اجازه داده اند که بنگاهداری کنند، و این موضوع ادامه پیدا کند، هرچند این موضوع مربوط به سالهای کنونی نیست و از قبل این بستر فراهم شده که بانک ها بنگاه داری کنند.

اقتصاد ایران سیاسی و دستوری است

معاون اسبق وزیر صنعت گفت: موضوع دیگر این است که ما اقتصادمان دستوری و سیاسی است و هر دستوری که از بالا می آید بانکها چه دولتی و یا خصوصی باید اجرا کنند. تصورم این است که دولت باید به دنبال راهکارهای بهتری باشد، این که سود بانکی را پایین بیاورد و یک طرفه بدون اینکه سود تسهیلات را پایین بیاورد کار درستی نیست. از سویی دیگر خودروسازها دارند پیش فروش می کنند با سود 27 درصد یعنی اگر کسی در خودرو سرمایه گذاری می کند 27 درصد سود می گیرد و اگر احیانا این سود مشارکتش را منتفی کند 26 درصد سود می گیرد، این تناقضات چه طور برطرف می شود؟ این نشان می دهد که یک هماهنگی در این قضایا وجود ندارد و موضوع را روز به روز بحرانی تر می کنند، و راه خروج از رکود، این مسایل نمی تواند باشد.

وی افزود، باید مجلس فوری قوانین را به نفع سرمایه گذاران داخلی و کسانی که دارند در زمینه تولید کار می کنند اصلاح  وبه آنها کمک کنند. دولت به خوبی واقف است که همه تولیدکنندگان ما بدهکاران بانکی هستند، پس باید به دنبال راهکاری بگردند که برای تنفس سرمایه گذار در دیونش این نکته را باید در نظر بگیرند. دولت وقتی که بخشی از یارانه ها را قطع کرده باید بخشی از آن را به تولید بدهد و تولید را در بخشهای مختلف حمایت کند و زمان چهار ساله پنج ساله هر زمانی که تیم اقتصادی دولت صلاح می بیند بروند به سمت و سویی که اقتصاد را پویا کنند و سعی نکنند از راههایی که در گذشته تجربه شده و نتیجه ای به دست نیامده بروند، و این موضوع لازمه اش اصلاح ساختار اقتصادی و اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور است، که تاکنون فقط در حد یک شعار باقی مانده است. تا زمانی که دولت اعتمادسازی در بخش تولید انجام ندهد و بسته حمایتی خود را اعلام نکند ما در این رکود خواهیم بود و روز به روز شرایط ما پیچیده تر و بحرانی تر خواهد شد.

اقتصاد آمریکایی در ایران حاکم می شود
واعظی آشتیانی تاکید کرد، اقتصاد ما دارد به سمت و سویی می رود که اقتصاد لیبرالیستی و به تعبیری اقتصاد امریکایی را دارند حاکم می کنند، در بیشتر کشورهای اروپایی و امریکا مردم تک تک بدهکاران به سیستمهای بانکی و دولت هستند، و این نشان می دهد که آنها می خواهند مردم بدهکار باشند و در این نظامها مردم مولد نیستند، در این شرایط یک عده ای خواسته یا ناخواسته چرا می خواهند به آن سمت بروند، و اقتصادمان لیبرالیستی یا امریکایی شود. باید کارشناسان در این زمینه راهکارهای موثر و عملیاتی ارائه کنند و دولت نیز فضای نقد را باز گذارد که افرادی که تجربه اقتصادی دارند، تذکرات و نقدهایشان را ابراز کنند، نه اینکه دولت بگوید که من بهترین تحلیل ها را دارم و بهترین روشها را دارم که این می شود یک دیکتاتوری محض.

دولت به سمت واردات گرایش دارد، و این خلاف اقتصاد مقاومتی است

این کارشناس صنعت گفت: چون واردات به مراتب راحت تر از تولید است، دولت بیشتر به آن سمت گرایش دارد، اگر ما به این اعتقاد داشته باشیم که  واردات چه صدمات جبران ناپذیری به کشور می زند، و فضای اشتغال را در کشور تخریب می کند، هیچوقت به واردات اهتمام نمی کنیم. دولت های ما بعد از جنگ واردات را بهترین راهکار دانستند و عدم نظارت در قاچاق کالا را به طور جدی داشته اند، و در حد حرف مبارزه با کالا انجام داده اند، و به سمت و سویی نرفتند که هدفگذاری و سیاستی در زمینه تولید داشته باشند. توانمندی های صنعت کشور را سعی نکردند سازماندهی کنند، در بخش تولید در کشور بیشتر به صورت گلخانه ای ورود کرده ایم و سعی نکرده ایم که هدفمند مسایل را پیگیری کنیم، و نرفته ایم به سمتی که از داشته هایمان استفاده بهینه کنیم، و نتوانسته ایم تولید ثروت کنیم از دانش و منابعی که در اختیار داریم. امروز اگر نفت نبود اداره کشور با معضل اداره می شود که وقتی مقام معظم رهبری تاکید بر اقتصاد مقاومتی دارد معنی آن این است که وابستگی اقتصاد ما را از نفت نجات دهد.

دولت به اقتصاد مقاومتی اعتقادی ندارد

معاون اسبق وزیر صنعت گفت: نگاه دولت در حالت خوشبینانه این است که به اقتصاد مقاومتی اعتقادی ندارد و نگاهش لیبرالیستی و امریکایی است، و من اعتقاد دارم که تا پایان دوره دولت هیچ اتفاق اقتصادی برای کشور رخ نخواهد داد و همین روند ادامه خواهد یافت. نکته مهم این است که دولت تیم اقتصادی هماهنگی ندارد، و از یک تئوری اقتصادیی که عملی باشد پیروی نمی کنند.
وی افزود، یکی از اشتباهات دولت این بود که برجام را گره زد به مسایل اقتصادی و سرنوشت کشور و از آن طرف به رقبایمان پالس روشنی را دادیم که راهنمایمان به سمت آنها دارد می رود، و آنها هم برای ما خطوطی را تعریف کنند و هر روز اتفاقات جدیدی را برای ما رقم زنند. با توجه به وقت سه ساله دولت برای اصلاح ساختار اقتصادی و بوجود آمدن رکود شدید بنده بعید می دانم دولت بتواند کاری انجام دهد.
واعظی آشتیانی در پایان تاکید کرد، نابسامانی های اجتماعی و  فرهنگی نشات گرفته از شرایط و مشکلات اقتصادی کشور است.

وی افزود، مجلس آینده در زمینه اقتصادی موضع گیریهای سرسختانه ای در برابر دولت خواهد داشت.
منبع:تسنیم

عکس های داغ جدید