روایت آمریکایی‌ها از اشتباهات ملوانان

به گزارش جهان، جام نیـوز به نقل از شبکه خبری “سی‌ان‌ان و نشریه فارین‌ پالیسی”، بر پایه گفت‌وگوهایی که با مقام‌های آمریکایی داشته‌اند، می‌گویند ملوان‌ها چندین اشتباه انجام داده‌اند؛ بی‌خوابی قبل از تعمیر یکی از قایق‌ها، تعمیر با استفاده از تجهیزات یک قایق دیگر، افتادن در مسیری که هرگز در آن دریانوردی نکرده بودند، مشکلات فنی قایق‌ها و در نهایت مشکلات ناشی از سیستم مکالمات ماهواره‌ای از جمله این اشتباه‌ها عنوان شده‌است. در نتیجه همه اینها، ملوان‌ها مروری کلی بر برنامه روزانه خود نکرده‌اند.
 
شبکه خبری سی‌ان‌ان، ۱۱ اسفند ماه گفته بنا بر گزارش تکمیل شده ارتش آمریکا، ملوان‌ها در مسیر کویت به بحرین بوده‌اند، اما خیلی زود از راه خود منحرف شده و ناخواسته، تقریبا مستقیم راهی جزیره فارسی در آب‌های ایران شده‌اند.
 
وزارت دفاع آمریکا در ۲۳ دی‌ماه اعلام کرده بود که ایران دو قایق آمریکایی را همراه ملوان‌های آنها در اختیار دارد. این وقایع درست همزمان با روز اجرایی شدن توافق هسته ای صورت گرفته بود. البته در نهایت یک روز بعد ملوان‌ها آزاد شدند. با این همه واکنش‌ها ادامه یافت.
 
به گزارش رادیو فردا، مقام‌های طرف گفت‌وگو با رسانه‌های ایالات متحده، می‌گویند گزارش داخلی ارتش نشان می‌دهد ملوان‌ها در حالی‌که با مشکلات ناوبری روبه‌رو بوده‌اند، از محل جزیره فارسی بی‌خبر بودند و یکی از تماس‌های تلفنی برنامه‌ریزی‌شده با فرماندهی را از دست داده بودند. مرکز فرماندهی هم به دلایلی متوجه نشده بودند که تجهیزات مسیریابی قایق ملوان‌ها، آنها را روانه آب‌های ایران کرده‌است.
 
در حالی‌که ملوان‌ها وارد آب‌های ایران شدند، قایقی که مشکل ناوبری داشت، دچار مشکل فنی هم شد. مشکل پیش‌آمده حل می‌شود، اما در این هنگام آنها در محاصره نیروهای سپاه قرار گرفته بودند. بنابر این گزارش، ملوان‌ها در لحظه اول نمی‌دانستند در محاصره نیروهای ایرانی قرار گرفته‌اند. چهار قایق دیگر از راه می‌رسد و راه فرار هم بسته می‌شود.
 
در گزارش ادعا شده که از ملوان‌ها به طور جداگانه بازجویی شده است. سپس به یک اتاق بزرگ، منتقل شدند، به آنها غذا داده شد و از آنها خواسته شده رو به دوربین‌های فیلم‌برداری لبخند بزنند و خوشحال باشند. ملوان‌ها از این کار سر باز زده‌اند. به گفته مقام‌های آمریکایی، ستوانی که ملوان ارشد گروه بوده، برای آرام کردن اوضاع گفته بابت اشتباه پیش‌آمده، معذرت می‌خواهد.
 
ادمیرال جان ریچاردسون، فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا، روز سه‌شنبه مدعی شد بازداشت ۱۰ ملوان آمریکایی توسط ایران، خلاف قوانین بین المللی بوده است.
 
این ادعا در حالی است که سردار فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه درباره علت بازداشت ملوانان آمریکایی گفته بود: «آبهاي سرزمين کشور آبهايي است که بايد حضور شناورها با اطلاع و اجازه قبلي باشد خاصه اگر آن شناورها نظامي باشد. در قوانين بين الملل عبور بي ضرر در آبها وجود دارد اما مسلماً حضور آمريکايي ها در منطقه خليج فارس هيچگاه بي ضرر نبوده و ما تلقي عبور بي ضرر را نداريم.»
 
به گزارش هیل، آدمیرال ریچاردسون در جریان نشستی در مجلس نمایندگان آمریکا گفته است: «وقایع دی ماه گذشته، شاهد دیگری است که با چه تهدیدهایی در اینجا (منطقه) روبه‌رو هستیم.»
 
نمایندگان جمهوری‌خواه آمریکا به انتقادها، به ویژه در ارتباط با انتشار فیلم‌ها از نحوه بازداشت و برخورد با ملوان‌ها ادامه داده‌اند.
 
ریچاردسون می‌گوید ارتش آمریکا توافق هسته ای صورت‌گرفته میان 1=5 و ایران، که به از میان رفتن تهدیدهای هسته ای تهران می‌انجامد، را تحسین می‌کند اما در عین حال افزوده است: «از منظر ما چیز زیادی در مورد فعالیت‌هایمان عوض نشده: در مورد مراقبت از ایران، ایجاد امنیت در منطقه و تنگه هرمز و عملیات در خلیج [فارس].»
 
 فرمانده عملیات نیروی دریایی آمریکا گفته گزارش مربوط به بازداشت ملوان‌ها، تا یک یا دو ماه دیگر به طور رسمی منتشر می‌شود.

پرس نیوز

پرشین موزیک