رومانی از دوستان صمیمی ایران در اروپاست

به گزارش جهان به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهور روز سه‌شنبه در دیدار لازار کومانسکو وزیر امور خارجه رومانی اظهارداشت: سطح همکاری‌ها و حجم مبادلات اقتصادی دو کشور با توجه به امکانات و توانمندی‌های گسترده در عمده بخش‌های اقتصادی از جمله انرژی و صنایع باید ارتقاء یابد و تلاشی مضاعف در این حوزه، ضروری است.

رییس جمهوری، ضرورت فعال شدن بخش‌های خصوصی دو کشور در مسیر توسعه و تعمیق همکاریهای اقتصادی تهران – بخارست را مورد تاکید قرار داد و افزود: فرصت‌های بسیار خوبی برای تقویت همکاری‌های مشترک فراروی بخش‌های دولتی و خصوصی دو کشور است که باید از این فرصت‌ها بهره برداری شود.

روحانی به موقعیت ممتاز جغرافیایی ایران در منطقه که پیوند دهنده شمال و جنوب و شرق و غرب است، اشاره کرد و اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه کریدورهای ریلی اهمیت فراوانی قایل است و با اتصال راه آهن ایران به جمهوری آذربایجان این مسیر بیش از پیش تقویت خواهد شد و رومانی هم می تواند ایفاگر نقش مهمی در روابط اقتصادی دو سوی این کریدور حمل و نقل باشد.

رییس جمهوری همچنین تقویت همکاریهای فرهنگی، دانشگاهی و صنعت توریسم دو کشور را ضروری خواند و گفت: دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی دو کشور می توانند با اجرای پروژه‌های مشترک سطح همکاریهای خود را گسترش دهند.

روحانی در ادامه به معضل تروریسم در منطقه و خطر گسترش و سرایت آن به دیگر بخش‌های جهان و از جمله اروپا اشاره کرد و اظهارداشت: تروریسم یک معضل جهانی است و مبارزه با آن نیازمند همکاری همه کشورهای جهان در حوزه‌های اطلاعاتی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی است.

“لازار کومانسکو” وزیر امور خارجه رومانی نیز در این دیدار تاکید کرد: بخارست مصمم است سطح همکاری‌های خود با تهران را در همه حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی گسترش دهد.

وزیر امور خارجه رومانی که وی را در سفر سه روزه اش به تهران  یک هیأت بلندپایه اقتصادی کشورش همراهی می کنند، گفت:  حضور یک هیات بزرگ و کم سابقه  اقتصادی رومانی در ایران نشان می دهد ما بر تقویت و توسعه روابط دوجانبه و مشترک، اصرار داریم و برای این روابط اهمیت ویژه ای قائل هستیم.

وی بخارست را از متحدان ایران در اتحادیه اروپا دانست و اظهارداشت: بخش‌های خصوصی و دولتی ایران،  رومانی را دروازه صدور تولیدات خود به اروپا بدانند.

“کومانسکو” همچنین خواهان تقویت همکاریهای دو کشور در حوزه‌های فرهنگی و بویژه دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی شد.

وزیر خارجه رومانی به موضوع تروریسم و مشکلات منطقه اشاره کرد و گفت: رومانی و اتحادیه اروپا، نقش ایران را در منطقه بسیار مهم و اثرگذار می دانند و مشتاق تبادل نظر با تهران در خصوص مسایل منطقه و بویژه خاورمیانه هستیم و این همکاریهای مشترک می تواند برای ثبات منطقه و مبارزه با تروریسم بسیار مفید و اثرگذار باشد.

خبر جدید

عرفان دینی