قلم به دستان ناراحت هستند که برانکو ورزشگاه‌ها را پر کرده/ خدا گواه است برای خدمت به تبریز آمدم

 

با قلعه نویی در خصوص شرایط تراکتورسازی در لیگ قهرمانان آسیا، وضعیت خودش در تبریز و دیگر مسائل صحبت کردیم که ماحصل این گفتگو را در بانک ورزش می خوانید؛

 

از شرایط تراکتورسازی راضی هستید؟

طبیعتا وقتی پیروز می شویم شرایط خوب است، متاسفانه فوتبال ایران هم نتیجه‌گراست و عملکردها براساس نتایج سنجیده می‌شود. ما در نیمه دوم بازی با پدیده و در طول ۹۰ دقیقه بازی با سپاهان و استقلال‌صنعتی همان‌طور بازی کردیم که مقابل الجزیره بودیم و حتی شاید بهتر هم بودیم اما زیاد به چشم نیامد.

 

پس تراکتورسازی به شرایط تاکتیکی مدنظر شما نزدیک شده.

شما نگاه کنید گل‌هایی که به الجزیره زدیم از لحاظ تاکتیکی متفاوت بود. لیورپول با آن‌همه امکانات که شما بهتر از من می‌دانید، زمان می‌برد تا به افکار سرمربی‌اش یورگن کلوپ نزدیک شود. در تبریز همه از همان روز اول برد می‌خواستند، ‌آن هم در شرایطی که در فوتبال ما امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به مانند اروپا وجود ندارد.

 

می توانید تراکتورسازی را به یکی از قدرت های ایران تبدیل کنید؟

من برای بهتر و مدرن‌تر شدن تراکتور زمان می‌خواهم. تیم های باشگاهی مثل تیم ملی نیستند که تعداد زیادی بازیکن داشته باشند. مربی تیم ملی اگر مدافعش مصدوم شود، تعداد زیادی مدافع دیگر در کشور وجود دارد که می تواند از آنها استفاده کند اما در باشگاه این طور نیست و سرمربی باشگاهی چنین شانسی ندارد. این ها را گفتم تا شرایط تراکتورسازی را تشریح کنم.

 

اتفاقا خیلی‌ها گفتند قلعه‌نویی در تراکتورسازی موفق نمی‌شود.

برای همین می‌گویم با شرایط سخت به تراکتور آمدم. گفتن ندارد اما پیشنهاد خارجی و داخلی خوب داشتم و نیاز مالی هم خدا را شکر ندارم و تنها با نیت خدمت به تبریز آمدم، اما با ورود ما به تبریز اذیت‌مان کردند.

 

یعنی نمی دانستید ممکن است عده ای علیه شما موضع بگیرند؟

خدا گواه است که تنها برای خدمت به تبریز آمدم و این شیطنت‌هایی که می بینید را مطمئنم از سوی هواداران نیست. پیش‌بینی شیطنت می‌کردم اما فکر نمی‌کردم این شیطنت‌ها علیه من و تراکتور برنامه‌ریزی‌شده باشد. دو گروه هستند که مترصد لطمه زدن به تراکتورسازی هستند. آنها تراکتور را برای خودشان می‌خواهند نه مردم و هواداران. به قول معروف این آدم‌های سخت هستند که دوام می‌‌آورند، نه روزهای سخت.
هواداران پس از هفته ها شما را مقابل الجزیره تشویق کردند.

۳۴سال است که در فوتبال هستم و هیچ‌وقت دنبال تشویق شدن نبودم و نیستم. من در فوتبال به هر آنچه خواسته‌ام، رسیده‌ام. بار اولی هم نبود که مرا تشویق کردند و مهم نیست امیر قلعه‌نویی را تشویق کنند یا نه،‌ مهم تراکتور است. تراکتور مال مردم است و باید تراکتور تشویق شود.

 

تراکتور از این بهتر می شود؟

روزی که ما آمدیم تراکتور دو، سه ایراد داشت و همان زمان با کاردوسو صحبت کردیم و او گفت تراکتور‌ چهار قسمت است. یک قسمت بازیکنان خارجی، قسمت دیگر سرباز‌هایی که قرارداد ندارند، قسمت بعدی هم سربازهایی که قرارداد دارند و سایر بازیکنان معمولی. جدا از این چهار قسمتی بودن تیم،‌ جنس تراکتور جور نبود آن‌هم با توجه به بازی‌های سنگین و فشرده‌ای که در پیش داشتیم. در بدو ورود بازیکنان خارجی هم اعتصاب کردند که سعی کردیم تیم را جمع و جور کنیم. البته جا دارد از هیات‌مدیره و مدیرعامل باشگاه هم در این مسیر نام ببریم که نهایت همکاری را با ما داشتند. هواداران تراکتور و فوتبالی‌ها باید بدانند در فوتبال برای رسیدن به موفقیت شما نیاز به زمان دارید. منچستر بعد فرگوسن هنوز تیم نشده و بحران مربیگری دارد اما استادیوم خانگی منچستر همیشه پر از تماشاگر است.

 

از خریدهای نیم‌فصل‌تان رضایت دارید؟

بازیکنان خوبی جذب کردیم و راضی هستم، اما مهم تیم تراکتور است که خوب بازی می‌کند و بازیکنان در قالب تیمی به تفکرات من نزدیک‌تر شده‌اند.

 

به بازی با پرسپولیس هم فکر می کنید؟

در حال حاضر طبیعتا ما فقط به دیدار برگشت مقابل الجزیره فکر می‌کنیم. فقط همین را بگویم روزی که برانکو به ایران بازگشت خیلی از آقایان ناراحت شدند. برانکو جدا از اینکه به لحاظ فنی مربی بزرگی است، از نظر اخلاقی جزو مربیان بزرگ فوتبال ماست. برانکو پرسپولیس را خوب درست کرد و خوشحالم دوباره استادیوم‌ها را پر کرد. قلم‌به‌دست‌ها و میکروفن‌به‌دست‌ها در این چند سال کاری کردند تا ۸۰هزار تا بشود هشت‌ هزار تا و ۲۰هزار تا بشود دو هزار تا. البته آنها ابزار کسان دیگری بودند. عمر و عاص‌های فوتبال ایران ماموریت داشتند مردم را از فوتبال دور کنند و حالا ناراحت هستند که دوباره ورزشگاه‌ها پر شده است.

به نظر می‌رسد دیدار تراکتور و پرسپولیس هم جزو روزهای تاریخی از نظر پر شدن ورزشگاه آزادی باشد.

واقعا به طرفداران پرسپولیس تبریک می‌گویم که ورزشگاه را برای حمایت از تیم‌شان پر کرده‌اند و جا دارد به دو نماینده دیگر فوتبال‌مان در آسیا سپاهان و ذوب‌آهن هم تبریک بگویم. به نظر من بازی ما و پرسپولیس جذاب می‌شود چون پرسپولیس خوب بازی می‌کند و از این بابت خوشحالم. امیدوارم تیم‌های مردمی در شهرستان‌ها مانند ملوان هم موفق باشند. اگر شرایط آرمانی بود، دوست داشتم مازندران هم در لیگ‌برتر نماینده داشته باشد، حالا چه خونه‌به‌خونه یا نساجی. ما باید به فوتبال نگاه ملی داشته باشیم. جامعه ایران جامعه‌ای جوان و آسیب‌پذیر است و فوتبال یک فرصت برای کاهش آسیب‌های اجتماعی است. خدا گواه است نگاه من به فوتبال این است. از خدا می‌خواهم مثل سال‌های قبل ورزشگاه‌ها پر از تماشاگر شود تا دست عمر و عاص‌ها از فوتبال کوتاه شود.

[del.icio.us] [Facebook] [Google] [Technorati] [Twitter] [Yahoo!] [Email]

خبر دانشجویی

خرید غذا