کلاهبرداری برنجی؛ بنام ایران به کام دوبی

به گزارش جهان، تسنیم به نقل از پایگاه خبری دکان کرونیکل خبر داد، مقامات هندی از یک کلاهبرداری بزرگ برای صادرات برنج باسماتی به ایران به‌حجم بیش از هزار کرور روپیه پرده برداشته‌اند که بر اساس آن برنج‌ها به‌جای ایران به دوبی منتقل می‌شد.

به‌گفته منابع رسمی، بر اساس تحقیقی که اداره اطلاعاتی درآمدی دولت هند انجام داده، طی بیش از یک سال گذشته، بیش از 200هزار تن برنج باسماتی هندی به‌جای انتقال به بندرعباس ایران به دوبی منتقل شده است.

اداره اطلاعات درآمدی دولت هند و سایر نهادهای دولتی این کشور در حال تحقیق از بیش از 25 صادر کننده بزرگ از مناطق هاریانا و پنجاب هستند تا نقش احتمالی آنها در این کلاهبرداری را مشخص کنند. این منابع در توضیح روش کار گفتند، محموله‌های برنج توسط این صادر کنندگان به بندر کاندلای گجرات منتقل می‌شد. در آنجا اسناد به‌گونه‌ای تنظیم می‌شد که ظاهراً قرار است محموله‌ها به ایران صادر شود.

اما محموله‌های برنج هندی به‌جای ارسال به سواحل ایران از میانه راه، مسیر خود را به‌سمت دوبی کج می‌کردند.

همچنین پول این محموله‌ها نیز از طریق ایران پرداخت می‌شده است. ادعا شده که وارد کنندگان و مقامات بندری از وصول این محموله‌ها اطلاع داشته‌اند.

آنچه برای آژانس‌های اطلاعاتی هندی نگران کننده است این است که آنها اطلاعی از مقصد نهایی برنج‌های ارسالی به دوبی ندارند. به‌گفته منابع آگاه، آنها نگران‌اند که از این برنج‌ها در یک سیستم تهاتر کالا برای تأمین مالی برخی فعالیت‌های غیرقانونی استفاده شود.

دولت هند در بالاترین سطح این کلاهبرداری را پیگیری می‌کند و با مقامات مربوطه در دوبی در این باره تماس گرفته است.

مقامات هندی گفتند، در حالی که هند درآمد ارزی‌ای را که می‌تواند در صورت تجارت قانونی از دوبی به دست بیاورد از دست داده، دولت ایران هم از تعرفه‌های گمرکی‌ای که حق داشته در صورت تحویل این محموله‌ها در بنادرش دریافت کند، محروم شده است.

دانلود آهنگ جدید

پرشین موزیک