ایران و ترکیه اقتصاد آزاد با یکدیگر داشته باشند

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، احمد داوداوغلو عصر امروز در اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: دیدارهای خوبی در ایران انجام شد و ما اعتقاد داریم که روابط ایران و ترکیه وارد دور جدیدی شده است.
 
وی با اشاره به انتخابات اخیر ایران گفت: دو دولت حمایت پارلمان خود را دارند همچنین ایران در شرایط پساتحریم قرار دارد که این شرایط می تواند روابط طلایی در ارتباط ایران و ترکیه و بالعکس ایجاد کند.
 
نخست وزیر ترکیه با اشاره به اینکه ایران در مجلس خود نیز قوی شده است، گفت: این کشور از دست تحریم‌ها آزاد شده و است و اکنون با کمک یکدیگر می‌توانیم حمله‌های اقتصاد را انجام دهیم.
 
اوغلو تصریح کرد: ما با 160 بازرگان به ایران آمده‌ایم که این رقم بزرگترین تعداد یک هیئت تجاری است و خود نشان دهنده آن است که ترکها و افراد حاضر در این هیئت می‌خواهند با ایران همکاری کنند.
 
وی با اشاره به  اینکه برای توسعه روابط اقتصادی ایران و ترکیه نیازمند سه سرفصل هستیم گفت: دو کشور با مکمل یکدیگر باشند که این امر در ساختارهای اقتصادی و اجتماعی مکمل یکدیگر باشند.
 
نخست وزیر ترکیه اضافه کرد: اراده سیاسی قوی باید داشته باشیم به طوری که ترکیه در زمان اردوغان و اکنون اهمیت زیادی به برقراری ارتباط با ایران داده و آن را جزو اولویت‌های خود می‌داند. همچنین خوشحالیم که در ایران نیز آقای روحانی وجهانگیری بر این موضوع تاکید دارند.
 
این مقام مسئول ترکیه تاکید کرد: زیرساخت‌های مورد نظر برای توسعه همکاری‌های ایران و ترکیه باید گسترش یابد و ما با نگاه واقع‌نگرانه می‌توانیم به یکدیگر پیوند یافته تا در بخش خصوصی دو کشور این مهم محقق شود.
 
داود اوغلو تاکید کرد: ایران و ترکیه دو دوست و همسایه بوده که مرزهای بزرگی با یکدیگر دارند ما در اقتصاد جهانی می‌توانیم با پیوند با یکدیگر رقابت  و مانند پازلی یکدیگر را کامل کنیم.
 
وی با اشاره به اینکه ایران می‌تواند از طریق ترکیه به اروپا و ترکیه نیز از طریق ایران به آسیای مرکز دست پیدا کند گفت: ایران  ترکیه امروز در زمینه حمل و نقل با هم صحبت‌هایی داشته‌اند و ما امیدواریم که بتوانیم در این زمینه توسعه داشته باشیم.
 
* ایران و ترکیه اقتصاد آزاد با یکدیگر داشته باشند
 
داود اوغلو اضافه کرد: راه ابریشم از گذشته تا به امروز در مسیر ما بوده است و باعث شده تجارت دو کشور یکی شود.
 
وی تاکید کرد: در بازار ایران در شرایط پساتحریم تقاضا بالا رفته است که در بازار ترکیه نیز همین شرایط برقرار است به طوری که رشد اقتصادی ترکیه سه برابر اروپا است.
 
داود اوغلو با اشاره به اینکه می‌توانیم بازارهای دوکشور را با هماهنگ کنیم و اقتصاد آزاد با یکدیگر داشته باشیم گفت:‌در این ارتباط باید تسهیلات گمرکی و تجاری داشته باشیم و سرمایه‌گذاری مشترک را جایگزین صادرات با یکدیگر کنیم.
 
* تعداد بانکهای خود را در دو کشور گسترش دهیم
 
وی با اشاره به اینکه ریال و لیر را می‌توان به عنوان پول ملی استفاده کرد گفت: با فعال شدن سیستم بانکی باید این امر محقق و اجرایی شود و تعداد بانکهای خود را در  دو کشور گسترش دهیم. 
 
نخست وزیر ترکیه با اشاره به اینکه ما مخالف تحریم‌ها علیه ایران و همواره همراه ایران بوده‌ایم گفت: سعی می‌کنیم که برای ایران مرکزی مالی باشیم و شرایطی فراهم آوریم تا بازرگانان ایرانی استانبول را خانه خود بدانند و راحت‌تر کار کنند.
 
داود اوغلو با اشاره به اینکه ایران از منابع انرژی فراوان و توسعه رو به رشدی برای مصارف انرژی دارد در این حوزه نیز دو کشور می‌توانند با یکدیگر همکاریهای خوبی  داشته باشند که تنها در بخش خرید و فروش انرژی نیست بلکه در این زمینه می‌توانیم همکاری‌های ترانزیتی نیز داشته باشیم.
 
وی اضافه کرد: علاوه بر فروش نفت و گاز در پروژه‌های مشترک انرژی‌های تجدیدپذیر نیز می‌توانیم مشارکت داشته باشیم که این امر بعد جدیدی در روابط اقتصادی دو کشور خواهد داشت.
 
این مقام ترک در ادامه با اشاره به اینکه برخی رسانه‌ها سعی در نشان دادن ناامنی در وضعیت ترکیه و صنعت گردشگری این کشور دارند، گفت: برخی رسانه‌ها سعی می‌کنند که گردشگری ترکیه را خراب کنند.
 
داود اوغلو افزود: در حال حاضر تعداد زیادی از ایرانیان هر ساله به ترکیه می‌روند که ما دوست داریم ترکها نیز به ایران بیایند و من خود دوستدار ایران بوده و این کشور را گنجینه‌ای پنهان می‌دانم. ترکیه استانداردهای بالایی در زمینه گردشگری و هتلداری حتی بالاتر از استانداردهای بین‌المللی دارد به همین منظور به سرمایه‌گذاران ترکهیه پیشنهاد می‌شود که در شهرهایی مثل تبریز، اصفها شیراز و… سرمیه‌گذاری کنند.
 
 وی تاکید کرد: سرمایه‌گذاران ترک در کشورهایی مانند آفریقا و منطقه قفقاز و… سرمایه‌گذاری داشته‌اند و هیچ محدودیتی برای سرمایه‌گذاری ندارند کما اینکه بیشترین سرمایه‌گذاری را در زمان‌های تحریم در ایران انجام دادند.
 
نخست‌وزیر ترکیه در پایان با اشاره به اینکه تجارت دو کشور در دو سال گذشته کم شده است، گفت: ما می‌توانیم روابط رو به رشدی داشته باشیم و حجم روابط خود را حتی به جای 30 میلیارد دلار به 50 میلیارد دلار برسانیم.

اخبار

دانلود موزیک