تقدیر مجدد روحانی از دست‌اندرکاران انتخابات

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران شامگاه سه‌شنبه و در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی، برگزاری مستمر انتخابات در 37 سال گذشته را از افتخارات جمهوری اسلامی دانست و افزود: در شرایطی که منطقه دستخوش ناآرامی و ناامنی‌های گسترده است، امنیت و آرامش انتخاباتی در سراسر کشور نشانه دیگری از توانمندی نیروهای نظامی، امنیتی و انتظامی کشور است.
 
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه همچنین از اعضای شورای نگهبان، وزارت کشور، هیئتهای نظارتی و اجرایی، استانداران، فرمانداران، نیروهای نظامی و انتظامی و نیز گروه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی و رسانه‌ها که زمینه‌ساز برگزاری شکوهمند، سالم، قانونمند و آرام انتخابات هفتم اسفند شدند، تشکر کرد.
 
در ادامه جلسه، طرح آمایش آموزش عالی در حوزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد بررسی قرار گرفت و شاکله اصلی طرح به تصویب رسید.
 
بر این اساس در حوزه وزارت علوم نیز همانند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 10 منطقه علمی ــ آموزشی به‌استثنای تهران تعریف شد. در هر منطقه بزرگترین واحد دانشگاهی استان محوریت هماهنگی و هم‌افزا کردن فعالیت‌های علمی، آموزشی و تحقیقاتی را به‌عهده دارد.
 
با توجه به مزیت‌های نسبی هر استان و هر منطقه، بر اساس این طرح در آینده امکانات بیشتری به آن رشته‌ها و بخش‌هایی در حوزه‌های علوم داده خواهد شد که در هر کدام از مناطق جزو مزیت‌های نسبی جغرافیایی آن منطقه است.
 
همچنین مقرر شد وزارت علوم در مواردی که نیاز باشد، نسبت به تجمیع و ادغام برخی از مؤسسات آموزش عالی برای کیفی کردن، کاهش هزینه‌ها و چابک سازی  آنها به‌نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه باشد، اقدام کند.
 
وزارت علوم موظف شد طرح رتبه‌بندی و اعتبارسنجی مؤسسات آموزش عالی را تهیه کند و به تصویب ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور برساند و از سوی دیگر برنامه مأموریت‌گرا کردن مؤسسات آموزش عالی را در سطوح ملی، منطقه‌ای، بین‌المللی و خاص تدوین کند و به مورد اجرا بگذارد.
 
در خصوص تدوین طرح نظام جامع آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نیز مقرر شد پیش‌نویس این طرح از سوی وزارت علوم با همکاری وزارتخانه‌های ذی‌ربط تهیه شود و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد.
 
از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی، هماهنگی و نظارت بر برنامه‌ریزی و اجرای اسناد آمایش آموزش عالی در حوزه وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی در چارچوب مصوبات شورا به‌عهده ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گذاشته شد.
 
در حوزه تطبیق محتوای دروس دوره‌های آموزش عالی با نیازهای شغلی نیز قرار شد برنامه‌ریزی ویژه‌ای از طرف وزارت علوم انجام شود.
 
طرح آمایش سرزمینی و سرفصل‌های اساسی آن که در این جلسه مصوب شد، به وزارتخانه‌های علوم و بهداشت ابلاغ می‌شود و این وزارتخانه‌ها، این طرح را بر مبنای افق برنامه ایران 1404، در مدت زمان اجرای برنامه‌های ششم و هفتم در حوزه آموزش عالی عملیاتی خواهند کرد.
 
شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین ستاد راهبری نقشه جامع علمی را موظف کرد گزارش وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و حسب مورد دانشگاه آزاد اسلامی را در دوره‌های سالیانه دریافت و به شورا ارائه کند.
 
در مواردی نیز که این طرح نیاز به بازنگری، تغییر بعضی مواد یا اضافه کردن ماده‌ای داشته باشد، موضوع به‌پیشنهاد وزارتخانه‌ها یا دستگاه‌هایی که مجری هستند، ارائه خواهد شد و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد رسید.

آهنگ جدید

تلگرام