تلاش اتحادیه اروپا برای ساخت سه ابررایانه

به گزارش جهان، فارس به نقل از وی تری خبر داد، این سه ابررایانه که Exanest، Exanode  و  Ecoscale  نام خواهند گرفت از معماری ARM64+FPGA بهره مند خواهند شد و برای ساخت آنها از 10 میلیون پردازنده که به طور همزمان کار می کنند، استفاده خواهد شد. این به معنای آن است که 10 میلیون نفر در یک ثانیه برای حل مساله ای تلاش کنند. حل چنین مساله ای توسط یک فرد عادی به طور متوسط به سه ماه زمان نیاز دارد.

این سه ابررایانه در کنار یکدیگر نقش های مکمل مختلفی را بر عهده خواهند داشت. Exanest برای تعامل، ذخیره سازی داده ها و خنک سازی به کار می رود. Exanode وظیفه تغذیه گره های رایانه ای را بر عهده خواهد داشت و Ecoscale پیکربندی مجدد منطقی سیستم ها را بر عهده می گیرد.

هدف از استفاده از پردازنده های ARM کاهش مصرف انرژی اعلام شده است. همچنین برای خنک کردن ابررایانه های موجود از سیستم خنک کننده آبی استفاده می شود. همچنین حافظه فلاش در این ابررایانه ها به کار گرفته می شود. اتحادیه اروپا در رقابت با آمریکا و ژاپن برای ساخت و عرضه ابررایانه های قدرتمند تا حدی عقب افتاده و در تلاش است با ساخت ابررایانه های جدید این عقب ماندگی را جبران کند.

دانلود فیلم جدید

مجله اینترنتی