کارمندان دولت معاینه روان می‌شوند

به گزارش جهان به نقل از تسنیم، سید حسن هاشمی در حاشیه دومین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دولت یازدهم با حضور رییس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: در این جلسه ضمن مروری برمصوبات نخستین جلسه، میزان اجرایی شدن مصوبات قبلی و علل کم کاری برخی از سازمان‌ها در این زمینه مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر بهداشت از اقدامات وزارت جهاد کشاورزی در زمینه کاهش باقمانده سموم کشاورزی ابراز خرسندی کرد و گفت: 50 درصد مراکز توزیع و فروش سموم تحت نظارت قرار گرفتند و مقرر شد برای 50 درصد مراکز توزیع و فروش سموم باقی مانده نیز ظرف حداکثر یک سال آینده پروانه صادر شود.

هاشمی گفت: در این جلسه تاکید شد حتماً بر توزیع سموم برای دفع آفات و نباتات و مرکبات، نظارت جدی صورت پذیرد زیرا یکی از مشکلات مهم حوزه سلامت، بخش غذا است.

وزیر بهداشت علت 70 درصد مرگ و میر ایرانیان را مربوط به بیماری‌های غیرواگیر دانست و از تصویب سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر در دومین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی خبر داد.

هاشمی افزود: اعمال استانداردهای اجباری در زمینه مصرف نمک در نانوایی‌ها تا حداکثر یک درصد از دیگر مصوبات این جلسه بود، بنابراین براساس این مصوبه میزان نمکی که برای پخت نان مورد استفاده قرار می‌گیرد باید کاهش یابد و همکاران ما در مرکز سلامت محیط و کار حتماً در این زمینه نظارت‌های لازم را خواهند داشت.

وزیر بهداشت به تصمیمیات شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در خصوص غنی سازی آرد با اسید سولفوریک و آهن اشاره کرد و گفت: برای پیشگیری از بیماری‌هایی که ناشی از کمبود اسید سولفوریک و آهن است، باید آرد با این مواد غنی سازی شود.

هاشمی تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی موظف شد تا سقف واردات روغن پالم را تا حداکثر 30 درصد رعایت کند و برای جلوگیری از افزایش آن، نظارت‌های ویژه ای را داشته باشد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصمیمات مهم و مفید این شورا در خصوص کاهش آلوگی هوا و اثرات آن بر سلامتی مردم نیز اظهار داشت: رییس جمهور بر لزوم تسریع جایگزینی خودرو و موتور سیکلت‌های فرسوده تاکید داشتند، همچنین مقرر شد علاوه بر توسعه صنعت ریلی و مترو، سازمان محیط زیست، نظارت جدی و ویژه ای را بر مراکز صنعتی داشته باشد.

هاشمی به ارائه گزارش این وزارتخانه در دومین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دولت یازدهم اشاره کرد و گفت: بنابر این گزارش، سازمان حفاظت محیط زیست موظف شد تا در شهرهای بیشتر از 300 هزار نفر جمعیت، پایش‌های آلودگی هوا را داشته باشد و نتیجه آن را به صورت اطلاعات برخط آلودگی هوا در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار دهد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: به منظور ارتقای سلامت عمومی جامعه از نظر جسمی، روحی و روانی، مقرر شد تا دستگاه‌های دولتی در سراسر کشور، موظف شوند تا بر اساس شیوه نامه ای که وزارت بهداشت و دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی اعلام خواهد کرد، کارمندان دولت را معاینه و در جهت توانمند‌سازی آنها حرکت کنند.

وزیر بهداشت از کنترل بیماری ایدز به عنوان یکی از بزرگترین نگرانی‌های وزارت بهداشت یاد کرد و گفت: در این جلسه، گزارشی از روند بیماری ایدز در کشور ارائه شد و دستگاه‌ها و اعضای کارگروه کشوری کنترل و پیشگیری از گسترش ایدز، موظف شدند تا مدت زمان سه ماه، برنامه عملیاتی خود را در قالب اهداف راهبردی چهارمین برنامه استراتژیک کشوری مبارزه با ایدز، به سازمان مطبوع خود ارائه دهند.

هاشمی از ماموریت یافتن وزارت بهداشت برای فراهم آوردن وسایل پیشگیری از ایدز برای افراد در معرض خطر و آحاد مردم جامعه در این جلسه خبر داد و افزود: لازم است تا برای افراد در معرض خطر، وسایل پیشگیری از ایدز به صورت رایگان در اختیار شان قرار گیرد.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تاکید بر لزوم همکاری‌های بین بخشی در حوزه سلامت، یادآور شد: شورای عالی سلامت و امنیت غذایی به صورت متناظر در استانها و با ریاست استاندار تشکیل می‌شود و وزارت کشور مکلف شد عملکرد سلامت محوری را در ارزشیابی استانداران، فرمانداران، بخشداران و شهرداران بر اساس شیوه نامه کارگروه مربوطه حداکثر یک‌ماه پس از ابلاغ مصوبه اعلام کنند.

هاشمی از ابلاغ این شیوه نامه توسط رییس جمهوری تا کمتر از یک ماه آینده خبر داد و افزود: نظارت بر اجرایی شدن آن با دبیرخانه است که مسئولیت دبیرخانه با وزیر بهداشت است.

وزیر بهداشت افزود: شورای عالی سلامت و امنیت غذایی جزو معدود مجمع‌هایی است که مصوبات آن به صورت دقیق اجرایی می‌شود.

وی  به اولین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در اوایل سال 93 و به اجرایی شدن 80 درصد مصوبات آن جلسه اشاره کرد و افزود: دکتر روحانی درباره علت سایر مصوباتی که اجرایی نشده بود نیز از دستگاه سئوال کردند و از آنها خواستند تا به وظایف خود عمل کنند.

هاشمی به موثر بودن تصمیمات دومین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی بر سلامتی مردم اشاره کرد و گفت: یکی از مصوبات جلسه گذشته این شورا، کاهش واردات روغن پالم به کشور به میزان 30 درصد بود که با حواشی زیادی همراه شد اما شاهد اجرایی شدن آن بودیم و امیدوارم مصوبات این جلسه نیز اجرایی شود.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت نظارت بر واردات و توزیع سموم کشاورزی در کاهش بار بیماریها به ویژه بیماری سرطان، عنوان کرد: وزارت جهاد کشاورزی در طول دو سال گذشته تلاش‌های خوبی را کرده در حالیکه در گذشته هیچ ساماندهی و نظارتی بر مراکز فروش و عرضه سموم وجود نداشت اما در حال حاضر بیش از 50 درصد از این مراکز تحت نظارت قرار گرفتند.

هاشمی با بیان اینکه تصمیم و مصوباتی در خصوص آب، در جلسه پیشین شورای عالی سلامت و امنیت غذایی مطرح شده بود، اضافه کرد: برخی از دستگاه‌ها از جمله وزارت بهداشت، در حوزه آب، وظایف خود را به طور کامل انجام نداده بودند که موظف شدند در کمترین زمان ممکن، وظایف خود را انجام دهند. به عنوان نمونه در حوزه اقدامات وزارت بهداشت، مقرر شد تمام آب‌های معدنی و آشامیدنی از نظر مرغوبیت طبقه بنده شده و به اطلاع عموم مردم برسد تا مردم از رتبه آن محصول از نظر سلامت آگاهی یابند.

به گزارش وزارت بهداشت، دومین جلسه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در دولت یازدهم با حضور رییس جمهوری، معاونین رییس جمهور، وزیر بهداشت، وزرای کابینه و روسای سازمان‌های ذیربط تشکیل شد.

اندروید

آخرین اخبار ورزشی