قدمی‌: رکورد دوضرب جهان را می‌شکنم

سودای وزنه‌بردار دسته ۱۰۹ کیلو برای قهرمانی آسیا
وزنه‌بردار ملی‌پوش دسته ۱۰۹ کیلو به خبرورزشی گفت: برخلاف فوتبال، والیبال و… وزنه برداری به‌رغم اینکه بعد از کشتی بیشترین افتخارات را در میادین جهانی و المپیک برای ایران گرفته، ولی بی‌پولی در آن بیداد می‌کند.
قدمی‌ رکورد دوضرب جهان را می‌شکنم

خبرورزشی/ خسرو کفیلی؛ کیا قدمی، وزنه‌بردار ملی‌پوش دسته ۱۰۹ کیلو با سودای رکوردزنی برای قهرمانی آسیا تمرین می‌کند. او که یک بار غیررسمی رکورد دوضرب جهان را زده حالا می‌خواهد در قهرمانی آسیا اسمش را در لیست رکوردزنان دنیا بنویسد. قدمی که همراه علی هاشمی دو ملی‌پوش دسته ۱۰۹ کیلو برای قهرمانی آسیا هستند، می‌گوید: «هدف من ثبت رکورد جهانی این دسته است، قبلاً در رقابت‌های استانی، غیررسمی وزنه ۲۴۱ کیلوگرم را ثبت کردم، یعنی یک کیلوگرم بیشتر از رکورد دوضرب جهان را زدم و این بار می‌خواهم در قهرمانی آسیا، آن را رسماً به‌نام خودم ثبت کنم.»

او هم با شیوع کرونا مثل بقیه ملی‌پوشان تمریناتش را تنها در کرمانشاه انجام می‌دهد: «با مساعدت اداره کل ورزش و جوانان کرمانشاه، من تنها و در سالنی اختصاصی تمرینات قدرتی‌ام را انجام می‌دهم. من هم مثل بقیه ملی‌پوشان منتظر اعلام برنامه‌های آینده فدراسیون جهانی وزنه برداری هستم.»

قدمی معتقد است دو ماه دیگر به شرایط ایده‌آل می‌رسد: «با تعیین تاریخ و میزبان رقابت‌های قهرمانی آسیا، با حضور دو ماهه در اردوی تیم ملی به شرایط ایده‌آل می‌رسم.»

به گفته وزنه‌بردار کرمانشاهی، علی جباری مربی تیم ملی با او در تماس است: «هر از گاهی مربی تیم ملی با من تماس می‌گیرد و از آمادگی، چگونگی تمریناتم و از حال و روز من آگاه می‌شود.»

ملی‌پوش وزنه برداری پیش‌بینی می‌کند رقابت‌های قهرمانی آسیا اوایل سال آینده میلادی برگزار می‌شود: «پیش از اعلام تاریخ انتخابات فدراسیون جهانی، پیش‌بینی می‌شد قهرمانی آسیا اواخر پاییز امسال برگزار شود ولی به نظرم این مسابقات که انتخابی المپیک توکیو هم هست، اوایل سال آینده میلادی برگزار شود.»

قدمی هم در این چند ماه حقوقی از فدراسیون وزنه برداری نگرفته: «با اینکه در ترکیب تیم ملی برای قهرمانی آسیا هستم، اما هیچ دریافتی از فدراسیون در این چند ماه که تنها تمرین می‌کردم، نداشته‌ام. به نظرم تا زمانی که اردوی تیم ملی شروع نشود، خبری از حقوق نیست.»

او از عدم سرمایه‌گذاری و نبود اسپانسر در وزنه برداری انتقاد می‌کند: «برخلاف فوتبال، والیبال و… وزنه برداری به‌رغم اینکه بعد از کشتی بیشترین افتخارات را در میادین جهانی و المپیک برای ایران گرفته ولی بی‌پولی در آن بیداد می‌کند. زمانی که پول نباشد، فدراسیون وزنه برداری و یا هیئت‌ها توان خرید امکانات و لوازم مناسب را ندارند. حالا همه هیئت‌ها کمبود لوازم دارند و وقتی وسایل و امکانات نباشد ورزشکار رغبتی برای کار ندارد و مربیان هم خانه‌نشین می‌شوند. کاش باشگاه‌های متمول با سرمایه‌گذاری از وزنه برداری حمایت کنند.»

وزنه بردار ملی‌پوش درباره چرایی عدم تیمداری استان کرمانشاه در لیگ می‌گوید: «با اینکه سرمایه‌دار‌های زیادی در استان هستند ولی آن‌ها رغبتی برای سرمایه‌گذاری روی تیم‌های استان ندارند چراکه آن‌ها پی سود خود هستند. این را هم بگویم که یک تیم نظامی از استان قرار است در فصل جدید لیگ شرکت کند ولی حضور این تیم‌ها تنها به سود سرباز وظیفه‌هاست.»